8:23
24/4

Βραβεία Ίρις: Καλύτερη ταινία στον «Οίκτο», 4 βραβεία στο «The Waiter»

Η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου γιόρτασε διακριτικά 10 χρόνια ζωής με μια χαμηλών τόνων Τελετή Απονομής των Βραβείων Ίρις, χθες βράδυ στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών.

Από τον Τάσο Μπουλμέτη το 2010 στον Βασίλη Κατσούφη στο σήμερα, η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου καλωσόρισε τους καλεσμένους της χθες βράδυ με ένα μικρό ταξίδι στο χρόνο και μια συνοπτική ανασκόπηση από τον σημερινό πρόεδρο για τα πεπραγμένα της. Τη σκυτάλη πήραν οι 2 παρουσιαστές Μπέσσυ Μάλφα και Γεράσιμος Σκιαδαρέσης, που λειτούργησαν κυρίως διεκπεραιωτικά, παρουσιάζοντας με απλότητα και χιούμορ τους καλύτερους το 2018 για το ελληνικό σινεμά. 

Ο «Οίκτος» του Μπάμπη Μακρίδη κέρδισε το μεγάλο βραβείο της βραδιάς, αυτό της Καλύτερης Ταινίας Μεγάλου Μήκους, το σημαντικότερο από τα 3 βραβεία που κέρδισε συνολικά η ταινία. Στο σύνολο, πρώτευσε το «The Waiter» του Στιβ Κρικρή, στο οποίο εκτιμήθηκαν οι 2 ερμηνείες των Άρη Σερβετάλη και Γιάννη Στάνκογλου (που κέρδισαν τα βραβεία Α' και Β' Ανδρικού Ρόλου αντίστοιχα), η μουσική του Coti K και η εξαιρετική δουλειά του Κώστα Παππά στη σκηνογραφία. Ακόμη, 3 βραβεία κέρδισε το «Ακίνητο Ποτάμι» του Αγγελου Φραντζή και το «Η Δουλειά της» του Νίκου Labot, ενώ με 2 έφυγε το εντυπωσιακό «Obscuro Barroco» της Ευαγγελίας Κρανιώτη.

Αναλυτικά τα βραβεία (με κόκκινο χρώμα οι νικητές)

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας
«1968» του Τάσου Μπουλμέτη
Παραγωγή: Μάκης Αγγελόπουλος, Τάσος Μπουλμέτης
«Ακίνητο Ποτάμι» του Αγγελου Φραντζή
Παραγωγή: Κωνσταντίνος Κοντοβράκης, Γιώργος Καρναβάς, Αγγελος Φραντζής
«Η Δουλειά της» του Νίκου Labot
Παραγωγή: Μαρία Δρανδάκη, Ζιλί Παρατιάν
«Οίκτος» του Μπάμπη Μακρίδη
Παραγωγή: Αμάντα Λιβανού, Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος

«Ελεύθερο Θέμα» της Στέλλας Θεοδωράκη
Παραγωγή: Θάνος Αναστόπουλος, Στέλλα Θεοδωράκη, Γκιγιόμ Ντε Σέιλ
«Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ» του Μάριου Πιπερίδη
Παραγωγή: Μάριος Πιπερίδης, Θανάσης Καραθάνος, Κώστας Λαμπρόπουλος

Βραβείο Ταινίας Τεκμηρίωσης
«Obscuro Barrocο» της Ευαγγελίας Κρανιώτη 
«Κωστής Παπαγιώργης: Ο Πιο Γλυκός Μισάνθρωπος» της Ελένης Αλεξανδράκη 
«Ευτυχισμένοι Πρίγκιπες» του Πάνου Δεληγιάννη

Βραβείο Μικρού Μήκους Ταινίας
«Εκτορας Μαλό: Η Τελευταία Μέρα της Χρονιάς» της Ζακλίν Λέντζου 

«Η Σιγή των Ψαριών όταν Πεθαίνουν» του Βασίλη Κεκάτου 
«Αβανος» του Παναγιώτη Χαραμή 
«Βουρβουρού» της Καρίνας Λογοθέτη 
«Λεωφόρος Πατησίων» του Θανάση Νεοφώτιστου

Βραβειο Μικρού Μήκους Τεκμηρίωσης
«
Θραύσματα» της Μαριάννας Οικονόμου 
«Μelan*Cholia» της Αριάδνης Κουτσαύτη 
«Τέταρτος Τοίχος» του Δημήτρη Γκότση

Βραβείο Σκηνοθεσίας
Αγγελος Φραντζής για το «Ακίνητο Ποτάμι»
Μπάμπης Μακρίδης για τον «Οίκτο» 
Τάσος Μπουλμέτης για το «1968»

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη
Νίκος Labot για τη «Δουλειά της»
Μαρία Λάφη για το «Holy Boom» 
Μάριος Πιπερίδης για το «Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ»
Τώνια Μισιαλή για την «Παύση»

Βραβείο Σεναρίου
Ευθύμης Φιλίππου, Μπάμπης Μακρίδης για τον «Οίκτο» 
Σπύρος Κρίμπαλης, Αγγελος Φραντζής για το «Ακίνητο Ποτάμι»
Κατερίνα Κλειτσιώτη, Νίκος Labot για τη «Δουλειά της»
Μάριος Πιπερίδης για το «Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ»

Βραβείο Α’ Ανδρικού Ρόλου
Γιάννης Δρακόπουλος για τον «Οίκτο» 
Αδάμ Μπουσδούκος για το «Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ»
Αρης Σερβετάλης για το «The Waiter»

Βραβείο Α’ Γυναικείου Ρόλου
Μαρίσσα Τριανταφυλλίδου για τη «Δουλειά της»
Στέλα Φυρογένη για την «Παύση»
Θεοδώρα Τζήμου για το «Ελεύθερο Θέμα»

Βραβείο Β’ Ανδρικού Ρόλου
Μάκης Παπαδημητρίου για τον «Οίκτο» 
Φάτι Αλ για το «Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ»
Γιάννης Στάνκογλου για το «The Waiter»

Βραβείο Β’ Γυναικείου Ρόλου
Ιντρα Μπουκόφσκα για το «Ακίνητο Ποτάμι»
Μαρία Φιλίνη για τη «Δουλειά της»
Θέμις Μπαζάκα για το «Chinatown: Τα Τρία Καταφύγια»

Βραβείο Φωτογραφίας
Σιμόν Μποφίς για το «Ακίνητο Ποτάμι»
Ηλίας Κωνσταντακόπουλος, Ηλίας Αδάμης για το «Ελεύθερο Θέμα»
Γιώργος Καρβέλας για το «The Waiter»

Βραβείο Μοντάζ
Χρήστος Γιαννακόπουλος για το «Ελεύθερο Θέμα»
Γιάννης Χαλκιαδάκης για τον «Οίκτο» 
Γιώργος Λαμπρινός για το «Obscuro Barrocο» 
Γιώργος Μαυροψαρίδης και Ιωάννα Πογιαντζή για το «The Waiter»

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής
Coti K. για το «Ακίνητο Ποτάμι»
Χρήστος Δεληγιάννης για το «Ελεύθερο Θέμα»
Coti K. για το «The Waiter»

Βραβείο Σκηνογραφίας
Λόρα Ντίσλερε για το «Ακίνητο Ποτάμι»
Αντώνης Δαγκλίδης για το «Ελεύθερο Θέμα»
Κώστας Παππάς για το «The Waiter»

Βραβείο Ενδυματολογίας
Δάφνη Κολυβά, Εβελίνα Δαρζέντα για το «1968»
Κάτια Γκουλίωνη, Ιέβα Κουπκάνε, Ιλζε Κάσα, Ιλζε Νεγκρίμπε για το «Ακίνητο Ποτάμι»
Τριάδα Παπαδάκη για το «Ελεύθερο Θέμα»

Βραβείο Ηχου
«1968»
«Ακίνητο Ποτάμι»
«Ελεύθερο Θέμα»
«Οίκτος»

Βραβείο Μακιγιάζ
Κατερίνα Βαρθαλίτου, Ευη Ζαφειροπούλου, Σάνζα Ζέσεβιτς Μάρκοβιτς για το «Ελεύθερο Θέμα»
Κυριακή Μελίδου για τη «Δουλειά της»
Εύη Ζαφειροπούλου για τον «Οίκτο»

Βραβείο Ειδικών Εφέ και Κινηματογραφικής Καινοτομίας
Αντώνης Κοτζιάς, Ανθή Τσιρούκη, YAFKA για το «Chinatown: Τα Τρία Καταφύγια» 
Γιάννης Γεωργαρίου, Αλέξης Παράσχος για το «1968»
Αντώνης Κοτζιάς, YAFKA για το «Holy Boom»