Λίστα ταινιών
Ταινία έναρξης
Παρασκευή 1 Μαρτίου 2019
ΜΑΡΙΑΝ & ΛΕΟΝΑΡΝΤ: ΛΟΓΙΑ ΑΓΑΠΗΣ / MARIANNE & LEONARD: WORDS OF LOVE, Nick BROOMFIELD, USA, 2019, 97΄
Ταινία λήξης
Κυριακή 10 Μαρτίου 2019
MAIDEN, Alex HOLMES, United Kingdom, 2018, 93’
Διεθνές Διαγωνιστικό
-
ΣΥΝΗΓΟΡΟΣ / ADVOCATE, Rachel Leah JONES & Philippe BELLAICHE, Israel, 2019, 110’
-
ΚΑΘΡΕΦΤΙΣΜΑ ΤΗΣ ΑΦΡΙΚΗΣ / AFRICAN MIRROR, Mischa HEDINGER, Switzerland, 2018, 85’
-
ΑΜΥΓΔΑΛΙΑ / AMYGDALIA, Christina PHOEBE, Greece, 2019, 80’
-
ANIMUS ANIMALIS (ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, ΖΩΑ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ) / ANIMUS ANIMALIS (A STORY ABOUT PEOPLE, ANIMALS AND THINGS) / ANIMUS ANIMALIS (ISTORIJA APIE ZMONES, ZVERIS IR DAIKTUS), Aiste ZEGULYTE, Lithuania, 2018, 69’
-
ΑΠΟΛΙΘΩΜΑΤΑ / FOSSILS, Panos ARVANITAKIS, Greece, 2019, 50’
-
Σ' ΕΠΑΦΗ / IN TOUCH, Pawel ZIEMILSKI, Poland, Iceland, 2018, 61’
-
ΟΙ ΧΑΜΕΝΕΣ ΨΥΧΕΣ ΤΗΣ ΜΟΣΟΥΛΗΣ / ISIS, TOMORROW. THE LOST SOULS OF MOSUL, Francesca MANNOCCHI & Alessio ROMENZI, Italy, Germany, 2018, 80’
-
ΛΕΜΕΜΠΕΛ / LEMEBEL, Joanna REPOSI GARIBALDI, Chile, Colombia, 2019, 96’
-
ΤΑΞΙΔΙΩΤΗΣ ΤΟΥ ΜΕΣΟΝΥΧΤΙΟΥ / MIDNIGHT TRAVELER, Hassan FAZILI, USA, Qatar, Canada, United Kingdom, 2019, 86’
-
ΝΟΡΜΑΛ / NORMAL, Adele TULLI, Italy, Sweden, 2019, 70’
Διεθνές Διαγωνιστικό ταινιών VR / Virtual Reality
-
ΓΥΡΝΩΝΤΑΣ ΑΠ' ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ / HOME AFTER WAR, Gayatri Parameswaran, Germany, 2018, 20’
-
ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΔΙΛΗΜΜΑΤΩΝ / LABORATORY OF DILEMMAS, George DRIVAS, Greece, 2018, 30’
-
ΩΔΙΚΟ ΠΤΗΝΟ / SONGBIRD, Lucy GREENWELL & Michelle and Uri KRANOT, Denmark, United Kingdom, 2018, 10’
-
Η ΠΡΑΣΙΝΗ ΓΡΑΜΜΗ / THE GREEN LINE, Ioannis BEKIARIS & Alexis Mavros, Cyprus, 2018, 7’
-
ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΣΠΙΤΙ / THE LAST RED HOUSE / L'ULTIMA CASETTA ROSSA, Laura SCHIMMENTI, Italy, 2018, 46’
-
Η ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΑΣΗ / THE REAL THING, Mathias Chelebourg & Benoit FELICI, France, 2018, 15’
-
Η ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ / THE INDUSTRY VR, Mirka van Dujin, The Netherlands, 2018, 10’
-
Ο ΚΟΣΜΟΣ Ο ΜΙΚΡΟΣ, Ο ΜΕΓΑΣ / THE SMALL BIG, Pu-Yuan Cheng & Hon-Long Hsu, Taiwan, 2018, 7’
Ανθρώπινα Δικαιώματα
-
#ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΗΔΟΝΗ / #FEMALE PLEASURE, Barbara MILLER, Switzerland, Germany, 2018, 97’
-
ΑΝΑΒΑΤΕΣ ΤΟΥ ΠΕΠΡΩΜΕΝΟΥ / RIDERS OF DESTINY, Michael NIERMANN, Germany, 2018, 88’
-
ΑΝΕΞΙΤΗΛΑ ΣΗΜΑΔΙΑ / LASTING MARKS, Charlie LYNE, United Kingdom, 2018, 15’
-
ΑΝΟΙΞΗ / SPRING, Nikos ZIOGAS, Greece, 2018, 10’
-
ΑΥΤΟ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ / THIS CHANGES EVERYTHING, Tom DONAHUE, USA, 2018, 97’
-
ΓΙΟΥΜΠΙ / YUBI, Julia SPΕROPOULOS, Greece, 2018, 50’
-
ΓΡΑΜΜΑ ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΛΑΚΗ / LETTER FROM MASANJIA, Leon LEE, Canada, 2018, 76’
-
ΕΝΑΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΓΑΖΑ / SAMOUNI ROAD / LA STRADA DEI SAMOUNI, Stefano SAVONA, France, Italy, 2018, 130’
-
ΕΣΥ, ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΑΝ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΙΑΣΕΙ ΦΩΤΙΑ; / WHAT YOU GONNA DO WHEN THE WORLD'S ON FIRE?, Roberto MINERVINI, Italy, USA, France, 2018, 123’
-
ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΑΝΟΧΗ / ZERO IMPUNITY, Stephane HUEBER-BLIES & Nicolas BLIES, Luxembourg, France, 2018, 93’
-
ΜΙΣΩ ΤΗ ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ / I HATE NEW YORK, Gustavo SANCHEZ, Spain, 2018, 73’
-
ΟΙ ΝΤΕΛΙΒΕΡΑΔΕΣ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ / THE REPUBLIC'S COURIERS / LES COURSIERS DE LA REPUBLIQUE, Badredine HAOUARI, France, 2018, 33’
-
ΠΟΛΕΜΟΙ ΧΩΡΙΣ ΤΕΛΟΣ / WARS DON'T END / DE UONSKEDE, Dheeraj AKOLKAR, Norway, 2018, 63’
Περιβάλλον
-
ΟΞΙΝΟ ΔΑΣΟΣ / ACID FOREST / RUGSTUS MISKAS, Rugile BARZDZIUKAITE, Lithuania, 2018, 62’
-
ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΟΥ ΜΠΑΟΥΧΑΟΥΣ / BAUHAUS SPIRIT, Niels BOLBRINKER & Thomas TIELSCH, Germany, 2018, 90’
-
ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ / THE BOOK OF THE SEA / KNIGA MORYA, Aleksei VAKHRUSHEV, Russia, 2018, 85’
-
Η ΚΡΥΦΗ ΠΟΛΗ / THE HIDDEN CITY / LA CIUDAD OCULTA, Victor MORENO, Spain, France, Germany, 2018, 80’
-
Ο ΚΑΙΡΟΣ ΤΩΝ ΔΑΣΩΝ / THE TIME OF FORESTS / LE TEMPS DES FORETS, Francois-Xavier DROUET, France, 2018, 103’
-
Ο ΗΡΑΚΛΗΣ, Ο ΑΧΕΛΩΟΣ ΚΑΙ Η ΜΕΣΟΧΩΡΑ / HERACLES, ACHELLOOS AND MESOCHORA, Dimitris KOUTSIABASAKOS, Greece, 2019, 80’
-
SHARKWATER: ΑΦΑΝΙΣΜΟΣ / SHARKWATER EXTINCTION, Rob STEWART, Canada, 2018, 84’
-
ΣΟΓΙΑΛΙΣΜΟΣ / SOYALISM, Enrico PARENTI & Stefano LIBERTI, Italy, 2018, 65’
-
Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΜΙΚΡΟΦΑΡΜΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ / THE BIGGEST LITTLE FARM, John CHESTER, USA, 2018, 91’
-
ΚΑΙΡΟΙ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΤΑ / TIME AND TIDE, Marleen VAN DER WERF, Netherlands, 2018, 29’
-
WALDEN, Daniel ZIMMERMANN, Switzerland, 2018, 106’
Μνήμη / Ιστορία
-
ΛΕΗΛΑΣΙΑ ΔΙΧΩΣ ΤΕΛΟΣ / A NECESSARY STORY, Angelos ABAZOGLOU, Greece, France, Belgium, 2019, 110’
-
ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΖΩΗΣ / ANOTHER DAY OF LIFE, Raul DE LA FUENTE & Damian NENOW, Poland, Spain, Germany, Belgium, Hungary, 2018, 86’
-
ΑΝΘΟΥΛΑ / ANTHOULA, Yannis MISOURIDIS, Greece, 2018, 9’
-
ΠΙΣΩ ΣΤΟ ΒΕΡΟΛΙΝΟ / BACK TO BERLIN, Catherine LURIE-ALT, United Kingdom, Bulgaria, Czech Republic, Germany, Greece, Hungary, Israel, Poland, Romania, Slovakia, 2018, 75’
-
ΤΑΦΟΙ ΧΩΡΙΣ ΟΝΟΜΑ / GRAVES WITHOUT A NAME / LES TOMBEAUX SANS NOMS, Rithy PANH, France, Cambodia, 2018, 115’
-
Ο ΔΑΙΜΟΝΑΣ ΓΚΟΥΛΙΑΜΠΑΝΙ / GULYABANI, Gurcan KELTEK, The Netherlands, Turkey, 2018, 34’
-
ΜΑΤΑΡΟΑ. ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ... / MATAROA. THE JOURNEY GOES ON..., Andreas SIADIMAS, Greece, 2019, 84’
-
ΣΥΝΑΝΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΓΚΟΡΜΠΑΤΣΟΦ / MEETING GORBACHEV, Werner HERZOG & Andre SINGER, USA, United Kingdom, Austria, 2018, 91’
-
ΦΙΛΟΘΕΗ, Η ΑΓΙΑ ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ / PHILOTHEI THE ATHENIAN - THE REVOLUTION OF A WOMAN, Maria HATZIMIHALI - PAPALIOU, Greece, 2018, 58’
-
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, ΠΟΛΗ ΧΩΡΙΣ ΜΝΗΜΗ / SALONIKA - A CITY WITH AMNESIA, Max GEILKE, Mario FORTH, Germany, 2018, 80’
-
ΙΧΝΗ / TRACES, Thanassis TSANTAS, Cyprus, 2018, 37’
-
Ο ΑΝΤΙΦΑΣΙΣΤΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΑΝΑΤΟΛΗ / THE ANTI-FASCIST STRUGGLE IN THE MIDDLE-EAST, Leonidas VARDAROS, Greece, 2018, 72’
-
Η ΑΝΑΤΟΛΗ ΕΔΥΣΕ / THE EAST HAS SET, Alexandros PAPAILIOU, Greece, 2019, 75’
-
Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΡΩΣΙΚΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ / THE GREEK OF THE RUSSIAN EMPIRE, Svetlana MUZYCHENKO, Russia, 2018, 76’
-
Η ΣΙΩΠΗ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ / THE SILENCE OF OTHERS / EL SILENCIO DE OTROS, Almudena CARRACEDO & Robert BAHAR, Spain, 2018, 96’
-
ΠΕΘΑΙΝΕΙΣ ΜΟΝΑΧΑ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ /YOU ONLY DIE TWICE/ ATA MET RAK PA’AMAYIM, Yair LEV, Israel, Austria, 2018, 88’
Όλα είναι πολιτική
-
ΚΛΕΙΣΤΟΣ ΦΑΚΕΛΟΣ ΧΑΜΑΡΣΚΕΛΝΤ / COLD CASE HAMMARSKJOLD, Mads BRUGGER, Denmark, Norway, Sweden, Belgium, 2019, 128’
-
ΟΥΓΓΑΡΙΑ 2018 / HUNGARY 2018, Eszter HAJDU, Portugal, Hungary, 2018, 84’
-
ΥΠΕΓΡΑΨΑ ΤΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ / I SIGNED THE PETITION, Mahdi FLEIFEL, United Kingdom, Switzerland, Germany, 2018, 11’
-
MAKE THE ECONOMY SCREAM, Aris CHATZISTEFANOU, Greece, 2019, 80’
-
ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΥΤΙΝ / PUTIN'S WITNESSES, Vitaly MANSKY, Latvia, Switzerland, Czech Republic, 2018, 107’
-
SUGARTOWN-ΓΙΑ ΜΙΑ ΧΟΥΦΤΑ ΨΗΦΟΥΣ / SUGARTOWN-FOR A FIRSTFUL OF VOTES, Kimon TSAKIRIS, Greece, 2019, 73’
-
Ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΤΗΣ ΓΑΖΑΣ / THE APOLLO OF GAZA/ L'APOLLON DE GAZA, Nicolas WADIMOFF, Canada, Switzerland, 2018, 78’
-
ΤΟ ΕΤΑΙΡΙΚΟ ΠΡΑΞΙΚΟΠΗΜΑ / THE CORPORATE COUP D'ETAT, Fred PEABODY, Canada, USA, 2018, 90’
-
ΓΗΡΑΙΟΙ ΑΓΓΕΛΙΟΦΟΡΟΙ / THE OLDEN HERALDS / LOS VIEJOS HERALDOS, Luis Alejandro YERO, Cuba, 2018, 23’
-
PANAMA PAPERS / THE PANAMA PAPERS, Alex WINTER, USA, 2018, 100’
Ανθρώπινη κατάσταση
-
ΑΚΡΑ / AKRA, Dimitra BABADIMA, Greece, 2018, 52’
-
ΜΙΑ ΖΩΗ / A LIFE, Dinos GIOTIS, Greece, 2018, 80’
-
ΜΕΧΡΙ ΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ / AS FAR AS THE SEA, Marco GASTINE, Greece, 2019, 108’
-
ΜΑΥΡΟ ΠΡΟΒΑΤΟ / BLACK SHEEP, Ed PERKINS, United Kingdom, 2017, 27’
-
ΕΞ ΑΙΜΑΤΟΣ / BLOOD KIN, Ramin BAHRANI, USA, 2018, 27’
-
ΚΑΪΣΑ / CAISA, Alexandru MAVRODINEANU, Romania, 2018, 85’
-
CALIFORNIA DREAMING, Fabrizio MALTESE, Luxembourg, 2018, 105’
-
ΚΙΝΕΖΙΚΟ ΠΟΡΤΡΕΤΟ / CHINESE PORTRAIT, Xiaoshuai WANG, China, 2018, 79’
-
ΣΩΜΑ ΜΕ ΣΩΜΑ / CLIMBING OUT / CORPO A CORPO, Francesco CORONA, Italy, 2018, 67’
-
ΑΠΛΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ / EASY LESSONS, Dorottya ZURBO, Hungary, 2018, 78’
-
ΕΞΑΡΧΕΙΑ, ΤΟ ΚΕΛΑΗΔΗΜΑ ΤΩΝ ΠΟΥΛΙΩΝ / EXARCHEIA, THE CHANTING OF BIRDS / EXARCHEIA, LE CHANT DES OISEAUX, Nadine GOMEZ, Canada, 2018, 74’
-
FREE SOLO, Elizabeth CHAI VASARHELYI & Jimmy CHIN, USA, 2018, 97’
-
INTRODUZIONE ALL'OSCURO, Gaston SOLNICKI, Argentina, Austria, 2018, 71’
-
ΙΡΒΙΝΓΚ ΠΑΡΚ / IRVING PARK, Panayotis EVANGELIDIS, Greece, 2019, 118’
-
ΤΖΑΜΙΛΙΑ / JAMILIA/ DJAMILIA, Aminatou ECHARD, France, 2018, 84’
-
Ο ΤΖΟΝΑΘΑΝ ΑΓΚΑΣΙ ΜΟΥ ΕΣΩΣΕ ΤΗ ΖΩΗ / JONATHAN AGASSI SAVED MY LIFE, Tomer HEYMANN, Israel, 2018, 106’
-
ΛΑΠΟΥ / LAPU, Cesar Alejandro JAIMES & Juan Pablo POLANCO, Colombia, 2019, 75’
-
ΖΩΗ ΕΝ ΠΛΩ / LIFE ON BOARD / VIDA A BORDO, Emiliano MAZZA DE LUCA, Uruguay, 2018, 69’
-
Μ., Yolande ZAUBERMAN, France, 2018, 107’
-
MAIDEN, Alex HOLMES, United Kingdom, 2018, 93’
-
ΑΝΔΡΟ-ΠΡΕΠΕΙΑ / MAN MADE, T COOPER, USA, 2018, 98’
-
Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΔΕΛΦΟΣ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΜΟΥ / MY FATHER IS MY MOTHER'S BROTHER / TATO - MAMYN BRAT, Vadym ILKOV, Ukraine, 2018, 76’
-
ΟΥΤΟΓΙΑ - ΜΙΑ ΑΝΑΠΑΡΑΣΤΑΣΗ / RECONSTRUCTING UTOYA / REKONSTRUKSJON UTOYA, Carl JAVER, Sweden, Norway, Denmark, 2018, 98’
-
ΤΟ ΑΛΟΓΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ / SENSELESS ME, Menios KARAYANNIS, Greece, 2019, 84’
-
ΗΡΩΟΠΟΙΜΕΝΑΣ / SHEEP HERO, Ton VAN ZANTVOORT, The Netherlands, 2018, 81’
-
ΜΕΣΗ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙ: Η ΜΠΑΡΜΠΙ ΑΛΛΙΩΣ / TINY SHOULDERS, RETHINKING BARBIE, Andrea NEVINS, USA, 2018, 91’
-
ΤΟ ΣΥΚΟΣΠΙΤΟ / THE FIG HOUSE, Pitzi KABOUROUGLOU, Greece, 2018, 107’
-
Η ΜΑΓΙΚΗ ΖΩΗ ΤΗΣ Β. / THE MAGIC LIFE OF V, Tonislav HRISTOV, Finland, Denmark, Bulgaria, 2019, 87’
Food vs. Food
-
ΑΣΠΡΟ ΠΑΤΟ / BOTTOMS UP / ALLA SALUTE, Brunella FILI, Italy, 2018, 78’
-
Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΟΜΕΛΙΕ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ / THE BEST SOMMELIER IN THE WORLD / EL MEJOR SOMMELIER DEL MUNDO, Nicolas CARRERAS, Argentina, 2018, 80’
-
ΤΟ ΔΙΛΗΜΜΑ ΤΟΥ ΣΑΡΚΟΦΑΓΟΥ / THE CARNIVORE’S DILEMMA, Benoit BRINGER, France, 2018, 72’
-
Η ΧΡΥΣΗ ΣΟΔΕΙΑ / THE GOLDEN HARVEST, Alia YUNIS, Jordan, Italy, Greece, Palestine, Spain, Israel, 2019, 97’
-
OTAN O ΒΑΓΚΝΕΡ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕ ΤΙΣ ΝΤΟΜΑΤΕΣ / WHEN TOMATOES MET WAGNER, Marianna ECONOMOU, Greece, 2018, 71’
Παρουσία του καλλιτέχνη
-
ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΙΧΟ / BEHIND THE WALL, Nefeli SARRI, Greece, 2018, 65’
-
ΕΣΕΡ, ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΑΠΕΙΡΟ / ESCHER, JOURNEY INTO INFINITY, Robin LUTZ, The Netherlands, 2018, 80’
-
ΓΙΑ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟΥΣ - ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΩΡΓΟ ΜΑΝΙΑΤΗ / FOR NO REASONS - MEETINGS WITH GIORGOS MANIATIS, Stavros PSYLLAKIS, Greece, 2019, 102’
-
ΤΟ ΚΑΛΕΣΜΑ ΤΗΣ ΓΚΛΟΡΙΑ / GLORIA'S CALL, Cheri GAULKE, USA, 2018, 17’
-
ΟΙΚΙΕΣ / HOMES, Stavros PETROPOULOS & Leonidas KONSTANTARAKOS, Greece, 2018, 35’
-
ΤΑ ΛΑΦΥΡΑ / NEFERTITI THE LONELY QUEEN: STORIES FROM THE WORLD OF LOOTED ANCIENT ART, Thorkell HARDARSON & Orn Marino ARNARSON, Iceland, Greece, 2018, 91’
-
ΕΞΩΔΙΑΣΤΗΜΙΚΑ ΠΑΙΔΙΑ / OUTER SPACE KIDS, Yorgos GOUNEZOS, Greece, 2018, 29’
-
PANGEA, Yiannis NIKOLOPOULOS, Greece, 2018, 59’
-
ΠΥΡΟΒΟΛΩΝΤΑΣ ΤΗ ΜΑΦΙΑ / SHOOTING THE MAFIA, Kim LONGINOTTO, Ireland, USA, 2019 ,94’
-
ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥ ΠΡΙΓΚΙΠΑ / THE MIRACLE OF THE LITTLE PRINCE / HET WONDER VAN LE PETIT PRINCE, Marjoleine BOONSTRA, The Netherlands, Norway, 2018, 89’
-
ΨΗΛΑ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ / UP THE MOUNTAIN, Zhang YANG, China, 2018, 127’
-
ΠΕΡΠΑΤΩΝΤΑΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΝΕΡΟ / WALKING ON WATER, Andrey PAOUNOV,USA, Italy, 2018, 100’
-
ΚΟΣΜΟΙ ΤΗΣ ΟΥΡΣΟΥΛΑ ΛΕ ΓΚΕΝ / WORLDS OF URSULA K. LE GUIN, Arwen CURRY,USA, 2018, 68’
Σινεμά
-
Η ΜΠΑΡΜΠΑΡΑ ΡΟΥΜΠΙΝ ΚΑΙ Η ΕΚΡΗΚΤΙΚΗ UNDERGROUND ΣΚΗΝΗ ΤΗΣ ΝY / BARBARA RUBIN AND THE EXPLODING NY UNDERGROUND, Chuck SMITH, USA, 2018, 78’
-
ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΠΟΛΕΞ / BEYOND THE BOLEX, Alyssa BOLSEY, USA, Switzerland, 2018, 95’
-
ΤΑΙΝΙΑ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ / FILM CATASTROPHE, Paul GRIVAS, France, 2018, 55’
-
LOVE EXPRESS-Η ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ ΒΑΛΕΡΙΑΝ ΜΠΟΡΟΒΤΖΙΚ / LOVE EXPRESS. THE DISAPPEARANCE OF WALERIAN BOROWCZYK / LOVE EXPRESS. PRZYPADEK WALERIANA BOROWCZYKA, Kuba MIKURDA, Poland, Estonia, 2018, 79’
-
ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΜΟΝΤΓΚΟΜΕΡΙ ΚΛΙΦΤ / MAKING MONTGOMERY CLIFT, Robert CLIFT & Hillary DEMMON, USA, 2018, 88’
-
ΜΑΡΣΕΛΙΝ: ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ, ΕΝΑΣ ΑΙΩΝΑΣ / MARCELINE. A WOMAN. A CENTURY, Cordelia DVORAK, France, The Netherlands, 2018, 58’
-
ΟΛΥΜΠΙΑ / OLYMPIA, Harry MAVROMICHALIS, USA, 2018, 103’
-
ΟΙ ΔΥΟ ΕΚΤΕΛΕΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΤΡΑΤΑΡΧΗ / THE MARSHAL'S TWO EXECUTIONS / CELE DOUA EXECUTII ALE MARESALULUI, Radu JUDE, Romania, 2018, 10’
-
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕ: Η ΤΕΧΝΗ ΤΗΣ ΠΟΛΙΝ ΚΑΕΛ / WHAT SHE SAID: THE ART OF PAULINE KAEL, Rob GARVER, USA, 2018, 95’
Μουσική
-
ΤΑ 4 ΕΠΙΠΕΔΑ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ / 4 LEVELS OF EXISTENCE, Iliana DANEZI, Greece, 2019, 68’
-
ΕΝΑΣ ΣΚΥΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΑΝΙ/ A DOG CALLED MONEY, Seamus MURPHY, Ireland, United Kingdom, 2019, 89’
-
ΟΙ ΚΙΘΑΡΕΣ ΤΗΣ ΟΔΟΥ ΚΑΡΜΑΪΝ / CARMINE STREET GUITARS, Ron MANN, Canada, 2018, 80’
-
DIAMONDS IN THE NIGHT SKY, Meletis MIRAS, Greece, 2019, 85’
-
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΡΟΚ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ / GREEK ROCK REVOLUTION, Miguel Angel Cano SANTIZO, Spain, 2019, 96’
-
MUSIC FOR ORDINARY LIFE MACHINES, Nikos CHANTZIS, Greece, 2018, 112’
-
RUDEBOY: Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ TROJAN RECORDS / RUDEBOY: THE STORY OF TROJAN RECORDS, Nicolas JACK DAVIES, United Kingdom, 2018, 85’
-
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ / WHILE YOU LIVE, SHINE, Paul DUANE, Ireland, Greece, USA, 2018, 78’
-
ΓΙΩΡΓΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΑΚΗΣ - ΜΙΑ ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ / GIORGOS CHRISTIANAKIS - A DISCREET MUSIC PRESENCE, Gina GEORGIADOU, Greece, 2019, 86’
>>Film Forward
-
ΟΞΙΝΟ ΔΑΣΟΣ / ACID FOREST / RUGSTUS MISKAS, Rugile BARZDZIUKAITE, Lithuania, 2018, 62’
-
ΞΕΨΥΧΑ ΖΩΑ / BREATHLESS ANIMALS, Lei LEI, USA, 2019, 68’
-
ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΕΝΑ ΠΟΥΜΑ/ COULD SEE A PUMA / PUDE VER UN PUMA, Eduardo WILLIAMS, Argentina, 2011, 17’
-
ΞΕΧΑΣΤΗΚΑ! / I FORGOT! / TIU QYEN ROI, Eduardo WILLIAMS, France, 2014, 29’
-
PARSI, Eduardo WILLIAMS & MARIANO BLATT, Argentina, 2018, 23’
-
ΠΑΡΑ.ΚΕΙΜΕΝΟΣ. /PRESENT.PERFECT., Shengze ZHU, USA, Hong Kong, 2019, 124’
-
ΠΩΣ ΠΕΦΤΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ / THAT I'M FALLING / QUE JE TOMBE TOUT LE TEMPS, Eduardo WILLIAMS, Argentina, 2013, 16’
-
WALDEN, Daniel ZIMMERMANN, Switzerland, 2018, 106’
Από οθόνη σε Οθόνη
-
ΑΓΓΕΛΟΣ ΚΑΤΑΚΟΥΖΗΝΟΣ: ΣΤΗ ΛΕΓΕΩΝΑ ΤΗΣ ΤΙΜΗΣ / ANGELOS KATAKOUZINOS: IN THE LEGION OF HONOR, Victor DIMAS, Greece, 2018, 45’
-
ΑΓΟΡΙΑ ΚΑΙ ΜΠΑΛΕΤΟ / BOYS AND BALLET, Grigoris VARDARINOS, Greece, 2018, 28’
-
ΑΝΑΖΗΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗ / IN SEARCH OF KAZANTZAKIS, Alexandros SKOURAS, Greece, 2018, 93’
-
IN VINO VERITAS - Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΡΑΣΙΟΥ / IN VINO VERITAS - HISTORY OF GREEK WINE, Konstantinos TSEKLENIS, Greece, 2018, 53’
-
Η ΖΩΗ ΕΝ ΤΑΦΩ - MAKING OF / LIFE IN THE TOMB - MAKING OF, Vassilis MOISSIDIS, Greece, 2019, 34’
-
ΑΚΟΥΣ ΤΗ ΦΩΝΗ ΣΟΥ / LISTEN TO YOUR VOICE, Stathis VASILIADIS, Greece, 2019, 53’
-
ΓΡΑΜΜΑ ΣΤΟΝ ΤΕΟ / LETTER TO THEO / LETTRE A THEO, Elodie LELU, Belgium, Greece, 2018, 63’
-
ΦΙΛΙΠ ΡΟΘ ΤΕΤΡΑΔΙΑ / PHILIP ROTH NOTEBOOKS, Maria GIANNOULI, Greece, 2018, 24’
-
ΣΧΕΔΙΑ / SHEDIA (THE GREEK STREET MAGAZINE), Lefteris FYLAKTOS, Greece, 2018, 47’
-
ΤΗ ΛΥΡΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΠΟΝΤΙΑΚΗ / THE PONTIC LYRE THEY GAVE ME, Angelos KOVOTSOS, Greece, 2018, 60’
-
ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΕ ΕΝΑ ΟΥΤΙ / TRAVELLING THE WORLD WITH AN OUD, Ioannis REMOUNDOS, Greece, 2018, 52’
-
STACO (STREET ART CONSERVATORS), Elias DIMITRIOU, Greece, 2018, 54’
-
ΔΕ ΘΑ ΠΟΥΛΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΑΣ / WE WILL NOT SELL OUR FUTURE, Niki VELISSAROPOULOU, Greece, 2018, 53’
Πλατφόρμα
-
ΤΟ ΞΕΧΑΣΜΕΝΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ / A FORGOTTEN PAST, Andreas HADJIPATERAS, Greece, 2018, 45’
-
ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΖΩΗ / A SIMPLE LIFE, Myrto PAPADOGEORGOU & Robert HARDING-PITTMAN, Greece, Germany, USA, 2018, 17’
-
ΣΤΑ ΑΡΒΑΝΙΤΙΚΑ / ARVANITIKA, Katerina - Martha CLARK, Greece, 2019, 58’
-
ΤΑ ΒΑΠΟΡΙΑ ΤΗΣ ΘΕΙΑΣ ΝΕΛΛΗΣ / THE BOATS OF AUNT NELLI, Natassa IATROPOULOU, Greece, 2018, 13’
-
ΒΙΟΣ ... Ο ΑΛΛΟΣ ΔΡΟΜΟΣ / BIOS ... THE OTHER WAY, Ioannis KOLAXIZIS & Dimitris PAPADOPOULOS, Greece, 2019, 55’
-
BIRTH DAYS, Danae STYLIANOU, Cyprus, 2018, 62’
-
CRETE ARISING, Constantine PAPANICOLAOU, Greece, 2018, 58’
-
ΕΥΓΕΝΙΟΣ / EUGENE, Yannis NIKOLAOU, Greece, 2018, 26’
-
ΤΑ ΡΟΔΑ, ΤΑ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΑ (ΤΟ ΜΠΛΟΚΟ ΤΙΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ) / FLOWERS AND ROSES (THE ROUNDUP OF KALAMARIA), Mihalis AGRAFIOTIS, Greece, 2019, 50’
-
ΤΕΤΑΡΤΟΣ ΤΟΙΧΟΣ / FOURTH WALL, Dimitris GKOTSIS, Greece, 2018, 10’
-
ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΟΜΟ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ - ΝΑΖΙΣΤΙΚΟ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟ ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 1941-1944 / FROM TERROR TO RESISTANCE - NAZI CAMP PAVLOS MELAS THESSALONIKI 1941-1944, Yorgos KERAMIDIOTIS, Greece, 2018, 87’
-
ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΟ ΧΟΛΙΓΟΥΝΤ / GREEKS IN HOLLYWOOD, Nikos THEODOSIOU, Greece, 2019, 54’
-
ΑΓΙΑ ΝΟΣΤΑΛΓΙΑ / HOLY NOSTALGIA, Xenophon ANGELOPOULOS, Greece, 2018, 40’
-
ΑΝΘΡΩΠΟΙ /HUMANS, Panagiotis ATHINEOS, Greece, 2018, 23’
-
ΚΕΘΕΑ MOSAIC: 15 ΧΡΟΝΙΑ ΨΗΦΙΔΩΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ / KETHEA MOSAIC: 15 YEARS MOSAIC OF EMOTIONS, Yiannis XIROUHAKIS, Greece, 2019, 54’
-
ΦΩΣ / LIGHT, Nikos KONTIZAS, Greece, 2018, 13’
-
MAKE/BELIEVE, Konstantinos MENELAOU, Greece, 2018, 45’
-
ΟΙ ΚΑΤΙΝΕΣ ΜΟΥ / MY KATINES, Vilma MENIKI, Greece, 2019, 71’
-
OVIL AND USMAN, Dimitris GEROS, Greece, 2019, 47’
-
PORTRAITS, Christos PITHARAS, Greece, 2018, 22’
-
ΗΣΥΧΗ ΖΩΗ / QUIET LIFE, Tasos GIAPOUTZIS, Greece, United Kingdom, 2018, 81’
-
ΒΑΛΣΑΜΟ / REMEDY, Eliana ABRAVANEL, Greece, 2018, 15’
-
ΡΙΤΑ / RITA, Yorgos DANOPOULOS, Greece, 2018, 21’
-
ΣΤΗ ΣΚΙΑ ΤΩΝ ΒΡΑΧΩΝ / ROCKS' SHADOW, Charis GIOULATOS, Greece, 2019, 35’
-
ΡΙΖΕΣ / ROOTS, Eliza SOROGA & Egli DRAKOU, Greece, 2018, 28’
-
SCIENCE AND ORTHODOXY AROUND THE WORLD, Christos PANAGOS, Greece, 2019, 52’
-
ΣΕΡΙΦΟΣ: Η ΣΙΔΗΡΑ ΝΗΣΟΣ / SERIFOS: THE IRON ISLAND, Yorgos ZOILIS, Greece, 2018, 52’
-
ΣΟΛΩΜΟΣ / SOLOMOS, Vicky ARVELAKI, Greece, 2018, 10’
-
Ο ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΑΝΤΙΚΥΘΗΡΩΝ – ΑΦΗΓΗΣΕΙΣ / THE ANTIKYTHERA MECHANISM - NARRATIONS, Nikos PAPAKOSTAS, Greece, United Kingdom, USA, 2018, 78’
-
Η ΜΠΑΝΤΑ / THE BAND, Nikos ASLANIDIS, Greece, 2018, 64’
-
Ο ΞΑΝΘΟΣ ΜΑΓΟΣ ΟΤΑΝ ΤΟ SHOW ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ / THE BLOND MAGICIAN WHEN THE SHOW ENDS, Costis ASIKELIS, Greece, 2018, 53’
-
ΤΑ ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ / THE CANARIES, Yorgos KIVERNITIS, Greece, 2019, 17’
-
THE GOSPEL OF MICHIEL, Thanassis KAFETZIS, Greece, 2019, 82’
-
Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΛΑΪΚΟΥ ΣΑΝΑΤΟΡΙΟΥ ΑΣΒΕΣΤΟΧΩΡΙΟΥ / THE HISTORY OF THE FOLK HOSPITAL ASVESTOHORI, Andreas TSATSAIAS, Greece, 2018, 53’
-
Η ΜΑΡΙΑ ΠΟΛΥΔΟΥΡΗ ΣΤΟ ΠΑΡΙΣΙ ΤΟΥ ΜΕΣΟΠΟΛΕΜΟΥ / THE POET MARIA POLYDOURIS IN PARIS OF THE INTERWAR, Costas DANDINAKIS, Greece, 2018, 62’
-
ΒΙΚΤΩΡ Ή ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ / VICTOR OR POWER TO THE CHILDREN, Karolos ZONARAS, Greece, 2018, 100’
-
ΟΤΑΝ ΦΥΣΑΕΙ ΝΟΤΙΑΣ / WHEN THE SOUTH WIND BLOWS, Kalliopi LEGAKI, Greece, 2019, 93’
-
Η ΣΤΙΓΜΗ ΣΟΥ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ / YOUR MOMENT IN MY LIFE, Hara FRAGKOU, Greece, 2019, 48’
-
ΖΩΝΕΣ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΜΑΤΑ / ZONES AND PASSAGES, Iro SIAFLIAKI, Greece, France, 2018, 109’
Ειδική Προβολή
-
Ο ΖΩΓΡΑΦΟΣ ΘΕΟΦΙΛΟΣ / THEOFILOS, THE PAINTER, Yorgos KARYPIDIS, Greece, 1979, 51’ ,,
Carte blanche στον Λούι Ψυχογιό
-
ΜΙΑ ΑΒΟΛΗ ΑΛΗΘΕΙΑ / AN INCONVENIENT TRUTH, David GUGGENHEIM, USA, 2006, 97’
-
BEFORE THE FLOOD, Fisher STEVENS, USA, 2016, 96’
-
BLACKFISH: Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΙΑΣ ΦΑΛΑΙΝΑΣ ΔΟΛΟΦΟΝΟΥ / BLACKFISH, Gabriela COWPERTHWAITE, USA, 2013, 83’
-
ΚΥΝΗΓΩΝΤΑΣ ΚΟΡΑΛΛΙΑ / CHASING CORAL, Jeff ORLOWSKI, USA, 2017, 93’
-
Η ΧΩΡΑ ΤΩΝ ΦΡΑΓΜΑΤΩΝ / DAMNATION, Travis RUMMEL & Ben KNIGHT, USA, 2014, 92’
-
ΓΗΙΝΟΙ / EARTHLINGS, Shaun MONSON, USA, 2005, 95’
-
ΕΜΠΟΡΟΙ ΤΗΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑΣ / MERCHANTS OF DOUBT, Robert KENNER,USA, 2014, 96’
-
ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ / THE END OF THE LINE, Rupert MURRAY, United Kingdom, 2009, 84’
-
ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ / THE HUMAN ELEMENT, Matthew TESTA, USA, Iceland, 2018, 76’
-
ΤΙ ΥΓΕΙΑΟΛΟ / WHAT THE HEALTH, Kip ANDERSEN & Keegan KUHN,USA, 2017, 92’
Ειδική Προβολή
-
Ο ΟΡΜΟΣ / THE COVE, Louie PSIHOYIOS, USA, 2009, 92’
Αφιέρωμα «Γιατί να κοιτάζουμε τα ζώα;»
-
ANIMUS ANIMALIS (ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, ΖΩΑ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ) / ANIMUS ANIMALIS (A STORY ABOUT PEOPLE, ANIMALS AND THINGS) / ANIMUS ANIMALIS (ISTORIJA APIE ZMONES, ZVERIS IR DAIKTUS), Aiste ZEGULYTE, Lithuania, 2018, 69’
-
ΦΙΛΑΡΑΚΟΣ / BUDDY, Heddy HONIGMANN, The Netherlands, 2018, 86’
-
ΜΕ ΤΑ ΠΙΤΟΥΡΑ / FOR THE BIRDS, Richard MIRON, USA, 2018, 92’
-
Η ΚΡΥΦΗ ΟΨΗ ΤΗΣ ΔΙΑΚΙΝΗΣΗΣ ΖΩΩΝ / THE HIDDEN SIDE OF ANIMAL TRANSPORT, Manfred KARREMANN, Germany, 2018, 53’
-
ΩΣΠΟΥ ΟΙ ΑΜΝΟΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΛΙΟΝΤΑΡΙΑ / WHEN LAMBS BECOME LIONS, Jon KASBE, USA, 2018, 79’
Αφιέρωμα Γουάνγκ Μπινγκ
-
ΔΥΤΙΚΑ ΤΩΝ ΓΡΑΜΜΩΝ / WEST OF THE TRACKS / TIE XI QU, Wang BING, China, 2003, 555’
-
ΜΟΝΕΣ / ALONE / GUDU, Wang BING, France, Hong Kong, 2012, 89’
-
ΩΣΠΟΥ ΝΑ ΜΑΣ ΧΩΡΙΣΕΙ Η ΤΡΕΛΑ / 'TIL MADNESS DO US PART / FENG AI, Wang BING, Hong Kong, France, Japan, 2013, 228’
-
ΠΙΚΡΟ ΨΩΜΙ / BITTER MONEY / KU QUIAN, Wang BING, France, Hong Kong, 2016, 156’
-
Η ΚΥΡΙΑ ΦΑΝΓΚ / MRS. FANG / FANG XIUYING, Wang BING, Hong Kong, France, Germany, 2017, 86’
-
ΝΕΚΡΕΣ ΨΥΧΕΣ / DEAD SOULS, Wang BING, France, Switzerland, 2018, 495’
Αφιέρωμα Γκούσταβ Ντόιτς
-
FILM IS. 1-6, Gustav DEUTSCH, Austria, 1998, 60’
-
FILM IS. 7-12, Gustav DEUTSCH, Austria, 2002, 90’
-
ΣΙΝΕΜΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ / WORLD MIRROR CINEMA / WELT SPIEGEL KINO, Gustav DEUTSCH, Austria, 2005, 90’
-
FILM IST. ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΟΠΛΟ/ FILM IS. A GIRL & A GUN, Gustav DEUTSCH, Austria, 2009, 93’
-
ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΣΑΝΤΝΕΣ / PRIVATE SANDNES. A KINEMATOGRAPHIC ATLAS, Gustav DEUTSCH, Austria, 2010, 26’
-
ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ & ΣΚΑΡΙΦΗΜΑΤΑ / NOTES AND SKETCHES, Gustav DEUTSCH, Austria, 2016, 63’
-
ΠΩΣ ΖΟΥΜΕ- ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ / HOW WE LIVE- MESSAGES TO THE FAMILY / SO LEBEN WIR- BOTSCHAFTEN AN DIE FAMILIE, Gustav DEUTSCH, Austria, 2017, 107’
Αφιέρωμα «Σε μια κόλλα χαρτί»
-
ΩΡΕΣ ΚΟΙΝΟΥ / OPEN TO THE PUBLIC / APERTI AL PUBBLICO, Silvia BELLOTTI, Italy, 2017, 61’
-
ΣΤΑ ΣΥΝΟΡΑ ΤΟΥ ΠΟΝΟΥ / BORDER OF PAIN, Ruth WALK, Israel, 2019, 50’
-
ΕΓΚΛΗΜΑ + ΤΙΜΩΡΙΑ / CRIME + PUNISHMENT, Stephen MAING, USA, 2018, 112’
-
ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΙΣΤΗΡΙΟ ΠΑΡΤΥ / GOODBYE PARTY / MEHMANI-E KHODAHAFEZI, Loghman KHALEDI, Iran, 2018, 72’
-
ΑΝΗΣΥΧΙΑ / RESTLESS / SEM DESCANSO, Bernard ATTAL, Brazil, 2018, 77’
Docs for Kids
-
DULCE, Angello FACCINI & Guille ISA,Colombia, USA, 2018, 11’
-
ΘΕΟΙ ΤΟΥ ΜΟΛΕΝΜΠΕΕΚ / GODS OF MOLENBEEK / AATOS JA AMINE, Reetta HUHTANEN, Finland, 2018, 72’
-
ΕΦΕΥΡΙΣΚΟΝΤΑΣ ΤΟ ΑΥΡΙΟ / INVENTING TOMORROW, Laura NIX, USA, 2018, 104’
-
ΛΙΑΝΑ / LIYANA, Aaron KOPP & Amanda KOPP, Swaziland, USA, Qatar, 2017, 77’
-
ΜΑΣΣΑΛΙΑ, ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ ΠΙΣΩ ΣΤΗ ΓΗ / MARSEILLE, TO THE MOON AND BACK / LA VRAIE VIE, Benjamin CHEVALLIER, France, 2018,18’
-
Ο ΣΚΙΠ ΚΑΙ ΟΙ ΧΟΡΕΥΤΕΣ / SKIP AND THE RHYTHM RANGERS / SKIP EN DE RHYTHM RANGERS, Olivier GARCIA, The Netherlands, 2018, 15’
-
ΤΟ ΜΕΛΩΔΙΚΟ ΠΟΥΛΙ / SONGBIRD / BURUNG BERKICAU, Wisnu SURYA PRATAMA, Indonesia, 2017, 25’
-
ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΠΑΙΔΙΩΝ / THE CHILDREN'S MAYOR / DE KINDERBUGEMEESTER, Susan KOENEN, The Netherlands, 2017, 15’
-
Η ΜΙΚΡΗ / THE LITTLE ONE / MALA, Diana Cam VAN NGUYEN, Czech Republic, 2017, 10’
-
Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΚΟΙΤΟΥΣΕ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΡΙΖΟΝΤΑ / THE MAN WHO LOOKED BEYOND THE HORIZON, Martijn BLEKENDAAL, The Netherlands, 2018, 29’
-
ΤΡΕ ΜΕΪΣΟΝ ΝΤΑΣΑΝ / TRE MAISON DASAN, Denali TILLER, USA, 2018, 94’
-
ΧΤΕΣ/ΣΗΜΕΡΑ, YESTERDAY/TOMORROW, AHIR/DEMA, Raul RIEBENBAUER, Spain, 2018, 46’