ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Το κοινό χειροκρότησε όρθιο την πρώτη προβολή του «The Post» του Σπίλμπεργκ

ΒΡΙΣΚΕΣΤΕ ΕΔΩ: ΑΡΧΙΚΗ / ΝΕΑ / ΕΙΔΗΣΕΙΣ
9:46
2/11

58ο ΦΚΘ: Το Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης ανοίγει αυλαία! Ενημερωθείτε για το πλήρες πρόγραμμα

Η συναρπαστική γιορτή του ανεξάρτητου κινηματογράφου θα πραγματοποιηθεί στην ιστορική έδρα του θεσμού, Ολύμπιον και Παύλος Ζάννας και στις αίθουσες του Λιμανιού. 58ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης 2 - 12 Νοεμβρίου.

Η Θεσσαλονίκη καλωσορίζει τους σινεφίλ στο 58ο Φεστιβάλ και σας καλεί να ανακαλύψετε ανατρεπτικούς δημιουργούς, πρωτότυπα αφιερώματα, τις καλύτερες ταινίες του ανεξάρτητου σινεμά, σχεδόν όλες τις ελληνικές παραγωγές της χρονιάς, νέες δράσεις στην Αγορά και παράλληλες εκδηλώσεις.

Κατεβάστε εδώ το pdf του ωρολογίου προγράμματος

Το επίσημο spot του 58ου ΦΚΘ σκηνοθέτησε ο Μπάμπης Μακρίδης και την αφίσα σχεδίασαν οι Red Creative - Φωτογραφίες: Σίμος Σαλτιέλ.

ΤΑΙΝΙΕΣ ΕΝΑΡΞΗΣ-ΛΗΞΗΣ

Η αυλαία του 58ου Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης θα ανοίξει με την καθηλωτική ιστορία αγάπης Η ψυχή και το σώμα της Ίλντικο Ενιέντι, που κέρδισε τη Χρυσή Άρκτο του φετινού Φεστιβάλ Βερολίνου. Το 58ο ΦΚΘ πραγματοποιεί αφιέρωμα στην πολυβραβευμένη Ουγγαρέζα σκηνοθέτιδα, η οποία θα βρεθεί στη Θεσσαλονίκη για να παρουσιάσει στο κοινό τις ταινίες της. Στο παράδοξο, ρομαντικό φιλμ Η ψυχή και το σώμα / On Body and Soul (2017), ζωώδες και ανθρώπινο, ομορφιά και γκροτέσκ δημιουργούν ένα ατμοσφαιρικό παραμύθι με ελάφια και δυο μοναχικές ψυχές που συναντιούνται κάθε βράδυ κυριολεκτικά στα όνειρά τους. Μια απρόβλεπτη ερωτική ιστορία που αιχμαλωτίζει τις αισθήσεις, μια κινηματογραφική εμπειρία που συνεχίζεται ακόμη κι όταν έχουν πέσει οι τίτλοι τέλους. Η ταινία θα βγει στις αίθουσες μετά το 58ο ΦΚΘ από τη Strada Films.

Μια από τις πιο απολαυστικές κωμωδίες χαρακτήρων που έχουμε δει τον τελευταίο καιρό, η ταινία Το πάρτι / The Party της Σάλι Πότερ θα κλείσει την αυλαία του 58ου Φεστιβάλ. Μια φιλόδοξη πολιτευόμενη προσκαλεί ενθουσιασμένη τους φίλους της στο σπίτι για να γιορτάσουν την προαγωγή της. Οι καλεσμένοι, όμως, έχουν τα δικά τους δράματα, ενώ και ο σύζυγος της οικοδέσποινας μοιάζει ανήσυχος. Όταν τους ανακοινώσει πράγματα που θα σοκάρουν, θα ξεκινήσει ένα ντόμινο κωμικοτραγικών αποκαλύψεων. Κάπως έτσι, μια βραδιά που ξεκίνησε με πολλές υποσχέσεις, θα καταλήξει σε ό,τι δεν είχε ποτέ κανείς φανταστεί. Με all-star καστ που περιλαμβάνει τους Κριστίν Σκοτ Τόμας, Πατρίσια Κλάρκσον, Μπρούνο Γκαντς, Έμιλι Μόρτιμερ, Κίλιαν Μέρφι και Τίμοθι Σπολ σε εκπληκτικές ερμηνείες, το φιλμ είναι μια ασπρόμαυρη feelgood έκπληξη, που ισορροπεί ανάμεσα στο δράμα και την κωμωδία, για να σχολιάσει πανέξυπνα τη μπουρζουαζία, την πολιτική, τα ανθρώπινα πάθη και την ηθική. Η ταινία θα βγει στις αίθουσες μετά το 58ο ΦΚΘ από την Feelgood.

ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ

Υποδεχόμαστε στο 58ο ΦΚΘ 33 μεγάλου μήκους ελληνικές ταινίες:
- 20 ταινίες σε πρώτη προβολή
- 5 ταινίες που έχουν ήδη πραγματοποιήσει πρεμιέρα 
- 2 καθολικά προσβάσιμες ταινίες
- 2 ταινίες σε συνεργασία με την ΕΣΠΕΚ
- 1 ντοκιμαντέρ σε ειδική προβολή
- 3 ταινίες στην ενότητα «Ξεπερνώντας τα σύνορα»

Θα προβληθούν επίσης 5 ελληνικές ταινίες μικρού μήκους στο τμήμα >>Film Forward και οι βραβευμένες 17 μικρού μήκους ταινίες από το πρόσφατο 40ο Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας.

ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Ζούμε το σινεμά του αύριο στο Διεθνές Διαγωνιστικό επιλέγοντας φέτος 14 ταινίες με οδηγό το εμβληματικό βιβλίο της γαλλίδας φιλοσόφου Σιμόν Βέιλ «Ανάγκη για ρίζες» (εκδόσεις Κέδρος, μτφ. Μαρία Μαλαφέκα)

Καλωσορίζουμε την Εικονική Πραγματικότητα με το νέο Διαγωνιστικό τμήμα ταινιών VR/Virtual Realit

Ανακαλύπτουμε τον πιο δυναμικό και πρωτοποριακό κινηματογράφο στο Out of Competition και στους Ανοιχτούς Ορίζοντες

Παρουσιάζουμε τις καλύτερες βαλκανικές ταινίες στις Ματιές στα Βαλκάνια

Δίνουμε carte blanche στον Ευθύμη Φιλίππου, ο οποίος επιλέγει 10 αγαπημένες ταινίες του

Συναντάμε τους αγαπημένους μας δημιουργούς στις Ειδικές Προβολές

Προτείνουμε ριζοσπαστικές ταινίες στο >>Film Forward

Δίνουμε μεταμεσονύχτια ραντεβού στη ζώνη «’Round Midnight»

                                                                      

ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ

Υποδεχόμαστε στο φεστιβάλ την ουγγαρέζα σκηνοθέτιδα Ίλντικο Ενιέντι, που κέρδισε τη Χρυσή Άρκτο στο φετινό Φεστιβάλ Βερολίνου.

Συνομιλούμε με τον σουηδό δημιουργό Ρούμπεν Έστλουντ, τον μεγάλο νικητή του Χρυσού Φοίνικα στο πρόσφατο Φεστιβάλ Καννών, που επίσης θα βρίσκεται στη Θεσσαλονίκη.

Απολαμβάνουμε το τολμηρό σινεμά της Άιντα Λουπίνο (1918-1995), της πρώτης γυναίκας σκηνοθέτιδας στο ανδροκρατούμενο Χόλιγουντ της δεκαετίας του ’50.

Ανακαλύπτουμε τις σπάνιες ταινίες του γάλλου ποιητή, δημοσιογράφου, σκηνοθέτη και δραματουργού Αρμάν Γκατί (1924-2017), από τους σπουδαιότερους διανοητές του 20ου αιώνα.

Εξερευνούμε την παθιασμένη σχέση σινεμά και λογοτεχνίας στο αφιέρωμα «Από τις λέξεις στις εικόνες: Βαλκανική λογοτεχνία και σινεμά» (τμήμα «Ματιές στα Βαλκάνια»), με 11 αριστουργηματικές βαλκανικές ταινίες που βασίστηκαν σε λογοτεχνικά βιβλία.

Διερευνούμε τις διάφορες όψεις της ανεργίας και της εργασίας στο αφιέρωμα «Αόρατα χέρια» 

ΑΛΕΞΑΝΤΕΡ ΠΕΪΝ ΚΑΙ ΖΑΝ ΜΑΡΚ ΜΠΑΡ

Ο αγαπημένος σκηνοθέτης Αλεξάντερ Πέιν επιστρέφει στη Θεσσαλονίκη για να παρουσιάσει τη νέα του ταινία Μικρόκοσμος / Downsizing.

Στο φεστιβάλ θα βρεθεί για πρώτη φορά ο ηθοποιός Ζαν Μαρκ Μπαρ, ο οποίος συμμετέχει σε 2 ταινίες: Ως αφηγητής στο ντοκιμαντέρ Dolphin Man του Λευτέρη Χαρίτου, για τη ζωή του θρυλικού δύτη Ζακ Μαγιόλ και ως πρωταγωνιστής στη νέα ταινία του Σεμίχ Καπλάνογλου Σπόρος.

ΑΓΟΡΑ

Δυναμικές δράσεις, βραβεία και συνεργασίες φιλοξενούνται στην Αγορά του ΦΚΘ. Ανάμεσά τους:
Το βραβείο Lab Project του Eurimages αξίας έως και 50.000 ευρώ
Το Thessaloniki Locarno Industry Academy International
Το ACE Producers Think Tank
Η δράση Training Day, σε συνδιοργάνωση με το CED Media Greece

ΣΙΝΕΜΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ/ CINEMA FOR ALL

Το ΦΚΘ συνεχίζει να μοιράζεται τη δύναμη του σινεμά  με όλους τους θεατές ανεξαιρέτως, χάρη στις δράσεις προσβασιμότητας στις εγκαταστάσεις και το περιεχόμενό του, με χορηγό προσβασιμότητας το Ίδρυμα Ωνάση και τη Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση, ενώ οι συνθήκες προσβασιμότητας διασφαλίζονται σε συνεργασία με την Κίνηση Καλλιτεχνών με Αναπηρία.

ΕΠΙΣΗΣ ΜΗ ΧΑΣΕΤΕ ΣΤΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ:

Τις 3 ταινίες που διαγωνίζονται για το βραβείο LUX, το οποίο απονέμει κάθε χρόνο το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο.

Την πρωτότυπη έκθεση «Το Ρίζωμα: 14 ταινίες, 14 ιδέες, 14 ρίζες της ψυχής» με έργα 14 νέων καλλιτεχνών που εμπνεύστηκαν από τις ταινίες του φετινού Διεθνούς Διαγωνιστικού. Διοργάνωση: ΦΚΘ, με την υποστήριξη της 6ης Μπιενάλε Σύγχρονης Τέχνης Θεσσαλονίκης, του ΟΛΘ και της Samsung.

Το απολαυστικό masterclass «2.39:1 – Το ελληνικό σινεμά επανέρχεται στο σινεμασκόπ» στην αίθουσα Παύλος Ζάννας. Διοργάνωση: Ένωση Ελλήνων Κινηματογραφιστών, με την υποστήριξη του ΦΚΘ.

Πέντε αναπάντεχες παρεμβάσεις από ηθοποιούς του ΚΘΒΕ σε διάφορους χώρους του Φεστιβάλ.

Την έκθεση Λούφα και Παραλλαγή, αφιερωμένη στην θρυλική ταινία του Νίκου Περάκη. Διοργάνωση ΜΙΕΤ, με την υποστήριξη του ΦΚΘ.

Την φωτογραφική έκθεση #CedefopPhotoAward 2017 με έργα σπουδαστών επαγγελματικής εκπαίδευσης και κατάρτισης στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Διοργάνωση: Cedefop, επιμέλεια: ΦΚΘ & Cedefop.

Συναυλία με κινηματογραφικές μουσικές από την Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης.

Συναυλία του περιοδικού δρόμου «σχεδία» με εκλεκτούς μουσικούς (Γιάννης Αγγελάκας, Baildsa, Διώνη, κ.ά.). Διοργάνωση: περιοδικό δρόμου «σχεδία» και πολυχώρος WE, με την υποστήριξη του ΦΚΘ.

Δύο βιβλιοπαρουσιάσεις με κινηματογραφικό «χρώμα»: Θυμάμαι… 32 χρόνια Φεστιβάλ Ελληνικού Κινηματογράφου του Νίκου Γκροσδάνη και Μυστικές συναντήσεις του Δημήτρη Αθανίτη.

Διαβάστε ακόμη:
58ο ΦΚΘ: Αλεξάντερ Πέιν, Ζαν Μαρκ Μπαρ και Virtual Reality στη Θεσσαλονίκη
58o ΦΚΘ: Πρεμιέρα για το «Τελευταίο Σημείωμα» του Παντελή Βούλγαρη
58ο ΦΚΘ: Οι αφίσες του φετινού φεστιβάλ και οι ταινίες του Διεθνούς Διαγωνιστικού προγράμματος
58ο ΦΚΘ: Οι ελληνικές ταινίες στο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης
58o ΦΚΘ: Carte Blanche στον Ευθύμη Φιλίππου με 10 αγαπημένες ταινίες του
58ο ΦΚΘ: Ο Ρούμπεν Έστλουντ έρχεται στη Θεσσαλονίκη

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΟΙ ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΟΥ 58ου ΦΚΘ

ΤΑΙΝΙΑ ΕΝΑΡΞΗΣ
Πέμπτη 2 Νοεμβρίου 2017
Η ψυχή και το σώμα / Testrol es lelekrol / On Body and Soul της Ίλντικο Ενιέντι / Ildiko Enyedi, Ουγγαρία, 2017, 116’

ΤΑΙΝΙΑ ΛΗΞΗΣ
Κυριακή 12 Νοεμβρίου 2017
Το πάρτι / The Party της Σάλι Πότερ / Sally Potter, Ηνωμένο Βασίλειο, 2017, 71’

ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ

  • ΚΤΗΝΟΣ / BEAST, Michael PEARCE, United Kingdom, 2017, 107’
  • ΦΟΡΤΙΟ/CARGO, Gilles COULIER, Belgium, France, The Netherlands, 2017, 91’
  • ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ/TESNOTA/CLOSENESS, Kantemir BALAGOV, Russia, 2017, 118’
  • ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ ΖΩΗΣ Α.Ε./LIFE GUIDANCE, Ruth MADER, Austria, 2017, 101’
  • LUCKY, John Carroll LYNCH, USA, 2017, 88’
  • ΟΥΤΕ ΟΝΟΜΑ, ΟΥΤΕ ΥΠΟΓΡΑΦΗ/BEDOONE TARIKH, BEDOONE EMZA/NO DATE, NO SIGNATURE, Vahid JALILVAND, Iran, 2017, 104’
  • ΚΟΡΑΚΙΑ/KORPARNA/RAVENS, Jens ASSUR, Sweden, 2017, 107’
  • Ο ΓΙΟΣ ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ/ SON OF SOFIA, Ελίνα ΨΥΚΟΥ, Ελλάδα, Γαλλία, Βουλγαρία, 2017, 111’
  • Η ΑΜΥΝΑ ΤΟΥ ΔΡΑΚΟΥ/LA DEFENSA DEL DRAGON/THE DRAGON'S DEFENSE, Natalia SANTA, Colombia, 2017, 79’
  • ΕΞΟΧΙΚΕΣ ΚΑΤΟΙΚΙΕΣ/SOMMERHAUSER/THE GARDEN, Sonja Maria KRONER, Germany, 2017, 97’
  • THE OX, Γιώργος ΝΙΚΟΠΟΥΛΟΣ, Ελλάδα, 2017, 67’
  • Η ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ/THE SURFACE OF THINGS, Νάνσυ ΜΠΙΝΙΑΔΑΚΗ, Γερμανία, Ελλάδα, 2017, 85’
  • ΕΚΕΙΝΕΣ ΟΙ ΜΑΚΡΥΜΑΛΛΟΥΣΕΣ ΝΥΧΤΕΣ/MGA GABING KASINGHABA NG HAIR KO/THOSE LONG HAIRED NIGHTS, Gerardo CALAGUI, Philippines, 2017, 71’
  • WINTER BROTHERS/VINTERBRODRE, Hlynur PALMASON, Denmark, Iceland, 2017, 94’

ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΤΑΙΝΙΩΝ VR / VIRTUAL REALITY

  • ΑΝΑΙΜΑΚΤΑ/BLOODLESS, Gina KIM, South Korea, 2017, 12’
  • ΑΝΘΡΩΠΟΣ-ΔΕΛΦΙΝΙ/DOLPHIN MAN, Benoit LICHTE, France, 2017, 10’
  • ΕΥΑ, ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΩΜΑ/EWA, OUT OF BODY, Johan KNATTRUP JENSEN, Denmark, 2016, 8’
  • ΚΙΝΟΣΚΟΠΙΟ/KINOSCOPE, Clement LEOTARD & Philippe COLLIN, France, 2017, 9’
  • ΣΤΗΡΙΞΟΥ ΠΑΝΩ ΜΟΥ/LIFELINE, Victor MICHELOT, France, 2017, 6’
  • ΠΕΡΙ ΤΥΦΛΟΤΗΤΑΣ/NOTES ON BLINDNESS, James SPINNEY & Peter MIDDLETON, France, United Kingdom, 2016, 20’
  • ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ/ON SIGHT, Pablo MAHAVE FERNANDEZ, USA, 2016, 5’
  • PROXIMA, Mathieu PRADAT, France, 2017, 9’
  • ΛΟΧΙΑΣ ΤΖΕΙΜΣ/SERGEANT JAMES, Alexandre PEREZ, France, 2017, 7’
  • ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΜΕ/WE WHO REMAIN, Sam WOLSON &Trevor SNAPP, Sudan, USA, 2017, 12’

OUT OF COMPETITION

  • ΚΟΛΟΜΠΟΥΣ/COLUMBUS, KOGONADA, USA, 2017, 104’
  • ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ/DITA ZE FILL/DAYBREAK, Gentian KOCI, Albania, Greece, 2017, 85’
  • ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ/NAPADID SHODAN/DISAPPEARANCE, Ali ASGARI, Iran, 2017, 89’
  • DO IT YOURSELF, Δημήτρης ΤΣΙΛΙΦΩΝΗΣ, Ελλάδα, 2017, 98’
  • ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ/LA VIDA Y NADA MAS/LIFE AND NOTHING MORE, Antonio MENDEZ ESPARZA, Spain, USA, 2017, 113’
  • THE CAKEMAKER/DER KUCHENMACHER, Ofir Raul GRAIZER, Germany, Israel, 2017, 109’
  • ΑΓΚΑΘΙ/ THORN, Γαβριήλ ΤΖΑΦΚΑΣ, Δανία-Ελλάδα, 2017, 82’

ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ

Επίσημη Πρώτη

  • ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑΤΕ ΑΠΟ ΔΩ/ WOMEN WHO PASSED MY WAY, Σταύρος ΤΣΙΩΛΗΣ, Ελλάδα, 2017, 85’
  • ΕΠΑΦΗ/APPROACH, Τώνης ΛΥΚΟΥΡΕΣΗΣ, Ελλάδα, 2016, 95’
  • Η ΜΠΛΕ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ/BLUE QUEEN, Αλέξανδρος ΣΙΠΣΙΔΗΣ, Ελλάδα, 2017, 90’
  • Η ΤΕΧΝΗ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ/BACK HELD HANDS, Νίκος ΚΟΡΝΗΛΙΟΣ, Ελλάδα, 2017, 120’
  • ΙΕΡΟΣΥΛΟΙ/ SACRILEGE, Μάρσα ΜΑΚΡΗ, Ελλάδα, 2017, 89’
  • ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΧΩΡΙΣ ΧΡΟΝΟ/ TIMELESS STORIES, Βασίλης ΡΑΪΣΗΣ, Ελλάδα, 2017, 88’
  • ΠΟΛΥΞΕΝΗ/POLYXENI, Δώρα ΜΑΣΚΛΑΒΑΝΟΥ, Ελλάδα, 2017, 101’
  • ΡΟΖΜΑΡΙ/ ROSEMARIE, Άδωνις ΦΛΩΡΙΔΗΣ, Κύπρος, 2017, 112’
  • ΣΤΗΝ R’ / TO R’, Κινηματογραφική Ομάδα “Στην R’”, Ελλάδα, 2017, 90’
  • ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ/HAPPY BIRTHDAY, Χρίστος ΓΕΩΡΓΙΟΥ, Ελλάδα, Γερμανία, 2017, 87’
  • 4 ΜΕΡΕΣ / 4 DAYS, Μιχάλης ΓΙΑΓΚΟΥΝΙΔΗΣ, Ελλάδα, 2017, 80’
  • LOVE ME NOT, Αλέξανδρος ΑΒΡΑΝΑΣ, Ελλάδα, Γαλλία, Κύπρος, 2017, 99’
  • PEOPLE, Παύλος ΙΟΡΔΑΝΟΠΟΥΛΟΣ, Ελλάδα, 2017, 68’
  • TOO MUCH INFO CLOUDING OVER MY HEAD, Βασίλης ΧΡΙΣΤΟΦΙΛΑΚΗΣ, Ελλάδα,  2017, 106’
  • USSAK, Κυριάκος ΚΑΤΖΟΥΡΑΚΗΣ, Ελλάδα, 2017, 118’

Ξεπερνώντας τα σύνορα

  • ΝYΦΗ ΤΟΥ ISIS/ISIS BRIDE, Morteza JAFARI, Ελλάδα, 2017, 78’
  • EVERYTHING IS WONDERFUL, Pia MECHLER, ΗΠΑ, Ελλάδα, 2017, 79’
  • WEST OF SUNSHINE, Jason RAFTOPOULOS, Αυστραλία, 2017, 78’

Ειδική Προβολή

  • DOLPHIN MAN, Λευτέρης ΧΑΡΙΤΟΣ, Ελλάδα, Γαλλία, Ιταλία, Καναδάς, Ιαπωνία, 2017, 80’

Μια δεύτερη ματιά

  • ΓΡΑΜΜΕΣ/LINES, Βασίλης ΜΑΖΩΜΕΝΟΣ, Ελλάδα, 2016, 85’
  • ΛΗΞΟΥΡΙ, ΑΝΤΙΟ/GOODBYE, LIXOURI, Μάκης ΜΩΡΑΪΤΗΣ, Ελλάδα, 2017,109’
  • ΤΕΛΕΙΟΙ ΞΕΝΟΙ/PERFECT STRANGERS, Θοδωρής ΑΘΕΡΙΔΗΣ, Ελλάδα, 2016, 96’
  • SUCCESS STORY, Νίκος ΠΕΡΑΚΗΣ, Ελλάδα, 2017, 110’
  • THE GREAT EASTERN, Άρης και Λάκης ΙΩΝΑΣ/The Callas, Ελλάδα, 2016, 84’

Η Χαμένη Λεωφόρος του ελληνικού σινεμά: Α΄& Β΄ Εξώστης

  • ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ/OPEN LETTER, Γιώργος ΣΤΑΜΠΟΥΛΟΠΟΥΛΟΣ, Ελλάδα, 1969, 80’
  • ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΡΟΣΩΠΟ/ PROMETHEUS SECOND PERSON, Κώστας Φέρρης, Ελλάδα, 1975, 75’

Καθολικά προσβάσιμες προβολές

  • ΘΟΥ-ΒΟΥ ΦΑΛΑΚΡΟΣ ΠΡΑΚΤΩΡ, ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΙΣ ΓΗΣ ΜΑΔΙΑΜ / THOU-VOU BALD AGENT, OPERATION HAVOC, Θανάσης ΒΕΓΓΟΣ, Ελλάδα, 1969, 92’
  • ΤΟ ΠΡΟΞΕΝΙΟ ΤΗΣ ΑΝΝΑΣ/ THE MATCH-MAKING OF ANNA, Παντελής ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ, Ελλάδα, 1972, 82’

ΡΕΤΡΟΣΠΕΚΤΙΒΑ ΡΟΥΜΠΕΝ ΕΣΤΛΟΥΝΤ

  • FREE RADICALS 1, Sweden, 1996, 30’
  • FREE RADICALS 2, Sweden, 1998, 30’
  • ΑΣΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ Ν'ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ/LAT DE ANDRA SKOTA KARLEKEN/LET THE OTHERS DEAL WITH LOVE, Sweden, 2000, 29’
  • ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΞΑΝΑ/FAMILJ IGEN/FAMILY AGAIN, Sweden, 2001, 59’
  • ΜΟΓΓΟΛΟΣ ΚΙΘΑΡΙΣΤΗΣ/GITARRMONGOT/THE GUITAR MONGOLOID, Sweden, 2004, 89’
  • ΑΥΤΟΒΙΟΓΡΑΦΙΚΗ ΣΚΗΝΗ ΝΟ. 6882/SCEN NR: 6882 UR MITT LIV/AUTOBIOGRAPHICAL SCENE NUMBER 6882, Sweden, 2005, 9’
  • ΑΚΟΥΣΙΑ/DE OFRIVILLIGA/INVOLUNTARY, Sweden, 2008, 102’
  • ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΜΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ/HANDELSE VID BANK/INCIDENT BY A BANK, Sweden, 2011, 12’
  • PLAY, Sweden, France, Denmark, 2011, 118’
  • ΑΝΩΤΕΡΑ ΒΙΑ/TURIST/FORCE MAJEURE, Sweden, 2014, 118’
  • ΤΟ ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ/THE SQUARE, Sweden, Germany, France, Denmark, USA, 2017, 145’

ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΙΛΝΤΙΚΟ ΕΝΙΕΝΤΙ

  • ΕΙΣΒΟΛΗ/INVAZIO/INVASION, Hungary, 1986, 37’
  • Ο ΤΥΦΛΟΠΟΝΤΙΚΑΣ/VAKOND/THE MOLE, Hungary, 1987, 70’
  • Ο ΕΙΚΟΣΤΟΣ ΑΙΩΝΑΣ ΜΟΥ/AZ EN XX SZAZADOM/MY 20TH CENTURY, Hungary, Germany, Cuba, 1989, 104’
  • ΜΑΓΙΚΟΣ ΚΥΝΗΓΟΣ/BUVOS VADASZ/MAGIC HUNTER, Hungary, Switzerland, France, 1994, 106’
  • Ο ΤΑΜΑΣ ΚΑΙ Η ΖΟΥΛΙ/TAMAS ET JULI/TAMAS AND JULI, Hungary, France,1997, 63’
  • ΣΙΜΩΝ Ο ΜΑΓΟΣ/SIMON MAGUS/SIMON THE MAGICIAN, Hungary, France, 1999, 92’
  • ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ/EUROPABOL EUROPABA/FROM EUROPE INTO EUROPE, Hungary, 2004, 3’
  • ΠΡΩΤΗ ΑΓΑΠΗ/ELSO SZERELEM/FIRST LOVE, Hungary, 2008, 20’
  • Η ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΤΟ ΣΩΜΑ/TESTROL ES LELEKROL/ON BODY AND SOUL, Hungary, 2017, 116’

ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΑΪΝΤΑ ΛΟΥΠΙΝΟ

  • ΠΟΤΕ ΜΗ ΦΟΒΗΘΕΙΣ/NEVER FEAR, USA, 1949, 82’
  • ΟΡΓΗ/OUTRAGE, USA, 1950, 75’
  • Ο ΔΙΓΑΜΟΣ/THE BIGAMIST, USA, 1953, 80’
  • Ο ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ ΤΗΣ ΛΕΩΦΟΡΟΥ/THE HITCH-HIKER, USA, 1953,71’

ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΑΡΜΑΝ ΓΚΑΤΙ

  • ΕΓΚΛΕΙΣΤΟΙ/L'ENCLOS/ENCLOSURE, France, Yugoslavia, 1961, 104’
  • Ο ΑΛΛΟΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ/EL OTRO CRISTOBAL/THE OTHER CHRISTOPHER, Cuba, France, 1963, 105’
  • ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟΥ ΕΒΡΟΥ/THE EBRO CROSSING, West Germany, 1970, 80’
  • ΕΙΧΑΜΕ ΟΛΟΙ ΟΝΟΜΑΤΑ ΔΕΝΤΡΩΝ/NOUS ETIONS TOUS DES NOMS D'ARBRES/THE WRITING ON THE WALL, France, Belgium,1982,110’

ΑΦΙΕΡΩΜΑ «ΑΟΡΑΤΑ ΧΕΡΙΑ»

  • ΤΟ ΑΟΡΑΤΟ ΧΕΡΙ/LA MANO INVISIBLE/THE INVISIBLE HAND, David MACIAN, Spain, 2016, 83’
  • ΔΥΟ ΠΟΔΙΑ Σ' ΕΝΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙ/SUR QUEL PIED DANSER/JULIE AND THE SHOE FACTORY, Paul CALORI & Kostia TESTUT, France, 2016, 83’
  • ΕΞΩ/OUT, Gyorgy KRISTOF, Slovak Republic, Hungary, Czech Republic, 2017, 88’
  • ΜΕ ΛΕΝΕ ΣΒΕΤΑ/SVETA, Zhanna ISSABAYEVA, Kazakhstan, 2017, 95’
  • ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΤΟΥ ΤΙΠΟΤΑ/A FABRICA DE NADA/THE NOTHING FACTORY, Pedro PINHO, Portugal, 2017, 177’

CARTE BLANCHE ΣΤΟΝ ΕΥΘΥΜΗ ΦΙΛΙΠΠΟΥ

  • ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΚΙΝΟΥΜΕΝΟΣ ΣΤΟΧΟΣ/A VIEW TO A KILL, John GLEN, United Kingdom, 1985, 131’
  • ΜΠΑΡΙ ΛΙΝΤΟΝ/BARRY LYNDON, Stanley KUBRICK, United Kingdom, USA, Ireland, 1975, 184’
  • ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΤΟΥ ΜΠΕΝΙ/BENNY’S VIDEO, Michael HANEKE, Austria, Switzerland,1992, 105’
  • Ο ΧΑΣΑΠΗΣ/LE BOUCHER, Claude CHABROL, France, Italy, 1970, 93’
  • ΜΑΡΘΑ/MARTHA, Rainer Werner FASSBINDER, West Germany, 1974, 116’
  • ΣΤΑΣΟΥ ΠΛΑΪ ΜΟΥ/STAND BY ME, Rob REINER, USA, 1986, 89’
  • Η ΣΥΝΟΜΙΛIΑ/THE CONVERSATION, Francis Ford COPPOLA, USA, 1974, 113’
  • ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΝΥΧΤΑ/THE KING OF COMEDY, Martin SCORSESE, USA, 1982, 109’
  • Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ/I FOTOGRAFIA (LA PHOTO)/THE PHOTOGRAPH, Νίκος ΠΑΠΑΤΑΚΗΣ, Ελλάδα, Γαλλία, 1986, 102’
  • ΠΟΙΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ ΤΗΝ ΒΙΡΤΖΙΝΙΑ ΓΟΥΛΦ;/WHO'S AFRAID OF VIRGINIA WOOLF?, Mike NICHOLS, USA, 1966, 131’

ΑΝΟΙΧΤΟΙ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ

  • Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ/A CIAMBRA, Jonas CARPIGNANO, Italy, USA, France, Sweden, 2017, 120’
  • ΑΧΑΝΗΣ ΕΚΤΑΣΗ ΓΙΑ ΠΟΥΛΗΜΑ/ABUNDANT ACREAGE AVAILABLE, Angus MacLACHLAN, USA, 2017, 80’
  • ΑΡΑΒΙΑ/ARABIA/ARABY, Affonso UCHOA & Joao DUMANS, Brazil, 2017, 96’
  • ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΤΡΑΓΟΥΔΟΥΝ ΣΤΟ ΚΙΓΚΑΛΙ/PTAKI SPIEWAJA W KIGALI/BIRDS ARE SINGING IN KIGALI, Joanna KOS-KRAUZE & Krysztof KRAUZE, Poland, 2017, 113’
  • BRIGSBY BEAR, Dave McCARY, USA, 2017, 97’
  • WAJIB, Annemarie JACIR, Palestine, France, Germany, Colombia, Norway, 2017, 96’
  • ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΖΩΗ/VIDA DE FAMILIA/FAMILY LIFE, Alicia SCHERSON & Cristian JIMENEZ, Chile, 2017, 81’
  • Ο ΓΚΑΜΠΡΙΕΛ ΚΑΙ ΤΟ ΒΟΥΝΟ/GABRIEL E A MONTANHA/GABRIEL AND THE MOUNTAIN, Fellipe BARBOSA, Brazil, France, 2017, 127’
  • ΤΟΥ ΘΕΟΥ Η ΧΩΡΑ/GOD'S OWN COUNTRY, Francis LEE, United Kingdom, 2017, 104’
  • GOLDEN EXITS, Alex Ross PERRY, USA, 2017, 94’
  • ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΜΕΡΑ/HAO JI LE/HAVE A NICE DAY, Liu JIAN, China, 2017, 75’
  • ΟΜΗΡΟΙ/MDZEVLEBI/HOSTAGES, Rezo GIGINEISHVILI, Russia, Georgia, Poland, 2017, 104’
  • ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΑΓΙΣΣΑ/JE NE SUIS PAS UNE SORCIERE/I AM NOT A WITCH, Rungano NYONI, France, United Kingdom, Germany, 2017, 95’
  • ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ ΣΕ ΑΛΛΗ ΓΛΩΣΣΑ/SUEÑO EN OTRO IDIOMA/I DREAM IN ANOTHER LANGUAGE, Ernesto CONTRERAS, Mexico, The Netherlands, 2017, 101’
  • INFINITY BABY, Bob BYINGTON, USA, 2017, 70’
  • ΕΝΤΟΣ ΟΡΙΩΝ/INSYRIATED, Philippe VAN LEEUW, Belgium, France, Lebanon, 2017, 86’
  • Ο ΧΕΣΟΥΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ/MATAR A JESUS/KILLING JESUS, Laura MORA, Colombia, 2017, 99’
  • LEMON, Janicza BRAVO, USA, 2017, 83’
  • ΔΕΣΠΟΙΝΙΣ ΠΑΡΑΝΤΙΣ/LICHT/MADEMOISELLE PARADIS, Barbara ALBERT, Austria, Germany, 2017, 97’
  • ΜΕΝΑΣΕ/MENASHE, Joshua Z WEINSTEIN, USA, Israel, 2017, 81’
  • ΝΙΟΥΤΟΝ/NEWTON, Amit V. MASURKAR, India, 2017, 104’
  • ΞΕΧΑΣΜΕΝΟΙ ΣΤΙΧΟΙ/LOS VERSOS DEL OLVIDO/OBLIVION VERSES, Alireza KHATAMI, France, Germany, The Netherlands, Chile, 2017, 92’
  • ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ OCCIDENTAL/OCCIDENTAL, Neil BELOUFA, France, 2017, 73’
  • ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΗ ΜΕΡΑ/EN EL SEPTIMO DIA/ON THE SEVENTH DAY, Jim McKAY, USA, 2017, 92’
  • ΠΡΟΣΩΠΟ ΜΕ ΠΡΟΣΩΠΟ/PERSON TO PERSON, Dustin Guy DEFA, USA, 2017, 84’
  • Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ/SATURDAY CHURCH, Damon CARDASIS, USA, 2017, 83’
  • ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΑΚΤΗ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ/SEA TO SHINING SEA, Maximon MONIHAN, USA, 2017, 85’
  • ΓΛΥΚΙΑ ΠΑΤΡΙΔΑ/SWEET COUNTRY, Warwick THORNTON, Australia, 2017, 113’
  • ΤΑΝΤΟΥΣΑΚ/TADOUSSAC, Martin LAROCHE, Canada, 2017, 89’
  • ΤΟ ΚΙΝΗΤΡΟ/ EL AUTOR/THE MOTIVE, Manuel MARTIN CUENCA, Spain, 2017, 112’
  • Ο ΚΥΚΝΟΣ/SVANURINN/THE SWAN, Asa Helga HJORLEIFSDOTIRR, Iceland, Germany, Estonia, 2017, 92’
  • Η ΠΛΗΓΗ/INXEBA/THE WOUND, John TRENGOVE, South Africa, Germany, The Netherlands, France, 2017, 88’
  • ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ/DENE WOS GUET GEIT/THOSE WHO ARE FINE, Cyril SCHAUBLIN, Switzerland, 2017, 71’
  • ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ/UNDIR TRENU/UNDER THE TREE, Hafsteinn Gunnar SIGUROSSON, Iceland, 2017, 89’
  • ΓΟΥΕΣΤΕΡΝ/WESTERN, Valeska GRISEBACH, Germany, Austria, Bulgaria, 2017, 119’
  • ΜΙΑ ΕΠΑΞΙΑ ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ/A WORTHY COMPANION, Carlos SANCHEZ & Jason SANCHEZ, Canada, 2017, 105’

>>FILM FORWARD

Κυρίως πρόγραμμα

  • ΓΚΡΙΖΟ ΣΠΙΤΙ/GRAY HOUSE, Austin LYNCH & Matthew BOOTH, USA, 2017, 75’
  • ΤΟ ΟΧΥΡΟ ΤΩΝ ΤΡΕΛΛΩΝ/LE FORT DES FOUS, Narimane MARI, France, Qatar, Greece, Germany, Algeria, 2017, 140’
  • ΠΟΙΟΤΙΚΟΣ ΧΡΟΝΟΣ/QUALITY TIME, Daan BAKKER, The Netherlands, Norway, 2017, 86’
  • ΕΥΡΩΠΗ/EUROPA, Miguel Angel PEREZ BLANCO, Spain, 2017, 62’
  • ΠΡΟΣ ΤΡΙΠΟΛΗ: ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ/TRIPOLI CANCELLED, Naeem MOHAIEMEN, Greece, Germany, United Kingdom, Bangladesh, 2017, 95’
  • 8Η ΗΠΕΙΡΟΣ/ 8TH CONTINENT, Γιώργος ΖΩΗΣ, Ελλάδα, 2017, 11’
  • A MANIFESTO FOR THE UN-COMMUNAL, Σύλλας ΤΖΟΥΜΕΡΚΑΣ, Γερμανία, Ισραήλ, 2017, 11’
  • ΑΚΡΟΠΟΛΗ/ACROPOLIS, Εύα ΣΤΕΦΑΝΗ, Ελλάδα, 2004, 25’
  • ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΟ/ΜANUSCRIPT, Εύα ΣΤΕΦΑΝΗ, Ελλάδα, 2017, 15’
  • Ο ΝΑΟΣ ΤΗΣ ΠΑΡΘΕΝΟΥ/VIRGIN'S TEMPLE, Εύα ΣΤΕΦΑΝΗ, Ελλάδα, 2017, 3’

Μικρού μήκους ταινίες PCAI (Polyeco Contemporary Art Initiative)

  • ALWAYS A BODY, ALWAYS A THING, Εύα ΠΑΠΑΜΑΡΓΑΡΙΤΗ, Ελλάδα, 2017, 15’
  • BANANALAND, Λουκία ΑΛΑΒΑΝΟΥ, Ελλάδα, 2017, 17’
  • COTTON CHRONICLES, Νατάσα ΕΥΣΤΑΘΙΑΔΗ, Ελλάδα, 2015, 8’
  • KEPLER, Γιώργος ΔΡΙΒΑΣ, Ελλάδα, 2014, 15’
  • PFUI — PISH, PSHAW / PRR, Saskia OLDE WOLBERS, Ελλάδα, Ηνωμένο Βασίλειο, 2017, 21’
  • STOMACH OF THE WORLD, Eva KOTATKOVA, Ελλάδα, 2017, 45’
  • THE MAGICAL STATE, Sophia AL-MARIA, Ελλάδα, 2017, 7’
  • WHAT THE SUN HAS SEEN, Agnieszka POLSKA, Ελλάδα, 2017, 8’
  • WITH HISTORY IN A ROOM FILLED WITH PEOPLE WITH FUNNY NAMES 4, Korakrit ARUNANONDCHAI, Ελλάδα, 2017, 24’
  • FACTITIOUS IMPRINTS, Εύα ΠΑΠΑΜΑΡΓΑΡΙΤΗ, Ελλάδα, 2016, 10’

Μια επιλογή ταινιών από την 6η Μπιενάλε Σύγχρονης Τέχνης Θεσσαλονίκης

  • ΑΝΑΜΟΝΕΣ/ANAMONES, Άντρη ΤΣΙΟΥΤΗ, Μιχάλης ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ, Γιώργος ΣΤΥΛΙΑΝΟΥ, Στέφανος ΠΑΠΑΔΑΣ, Cyprus, 2016, 28’
  • Η ΗΘΙΚΗ ΤΗΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ/ETHICS OF SURVIVAL, Walter SOLON, Germany, 2017, 30’
  • ΛΑΜΨΗ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ/GLOW IN THE DARK, Στέφανος ΤΣΙΒΟΠΟΥΛΟΣ, USA, 2016, 46’
  • RIDING MY TIGER - TRILOGI JAWA III, Ascan BREUER, Germany, 2014, 42’

 ‘ROUND MIDNIGHT

  • ΚΩΛΟΤΡΥΠΙΔΙΑ/ASSHOLES, Peter VACK, USA, 2016, 74’
  • ΕΥ-ΘΑΝΑΤΩΤΗΣ/ ARMOMURHAAJA/EUTHANIZER, Teemu NIKKI, Finland, 2017, 83’
  • ΑΣΕ ΤΑ ΠΤΩΜΑΤΑ ΝΑ ΜΑΥΡΙΣΟΥΝ ΣΤΟΝ ΗΛΙΟ/LAISSEZ BRONZER LES CADAVRES/LET THE CORPSES TAN, Helene CATTET & Bruno FORZANI, Belgium, France, 2017, 92’
  • ΚΑΡΓΙΟΛΗΔΕΖ/MUTAFUKAZ, Guillaume RENARD & Shojiro NISHIMI, France, Japan, 2016, 90’
  • ΤΑ ΑΓΡΙΑ ΑΓΟΡΙΑ/LES GARCONS SAUVAGES/THE WILD BOYS, Bertrand MANDICO, France, 2017, 110’

SPECIAL SCREENINGS

  • 1945, Ferenc TOROK, Hungary, 2017, 91’
  • ΤΟ ΔΕΙΠΝΟ ΤΗΣ ΑΝΤΕΛΑ/ADΙLA JESTE NEVECERELA/ADELA HAS NOT HAD SUPPER YET, Oldrich LIPSKY, Czech Republic, 1978, 105’
  • ΤΖΑΜ/DJAM, Tony GATLIF, France, Greece, Turkey, 2017, 97’
  • ΜΙΚΡΟΚΟΣΜΟΣ/DOWNSIZING, Alexander PAYNE, USA, 2017, 135’
  • HANNAH, Andrea PALLAORO, Italy, France, Belgium, 2017, 95’
  • IN THE FADE/AUS DEM NICHTS, Fatih AKIN, Germany, 2017, 106’
  • LEAN ON PETE, Andrew HAIGH, USA, United Kingdom, 2017, 122’
  • ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΤΕΧΕΡΑΝΗΣ/TEHERAN TABOU/TEHRAN TABOO, Ali SOOZANDEH, Germany, Austria, 2017, 96’
  • THE DISASTER ARTIST, James FRANCO, USA, 2017, 105’
  • ΤΑΞΙΔΙ ΑΝΑΨΥΧΗΣ/ THE LEISURE SEEKER, Paolo VIRZI, Italy, 2017, 112’
  • Η ΑΝΟΔΟΣ ΚΑΙ Η ΠΤΩΣΗ ΜΙΑΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ/GRANDEUR ET DECADENCE D'UN PETIT COMMERCE DE CINEMA/THE RISE AND FALL OF A SMALL FILM COMPANY, Jean Luc GODARD, France, Switzerland, 1986, 92’
  • TOM OF FINLAND, Dome KARUKOSKI, Finland, Sweden, Denmark, Germany, 2017, 116’

ΜΑΤΙΕΣ ΣΤΑ ΒΑΛΚΑΝΙΑ

Κυρίως πρόγραμμα

  • 3/4, Ilian METEV, Bulgaria, Germany, 2017, 82’
  • ΜΙΑ ΣΥΝΤΟΜΗ ΕΚΔΡΟΜΗ/KRATKI IZLET/A BRIEF EXCURSION, Igor BEZINOVIC, Croatia, 2017, 75’
  • ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΟΥ ΑΝΝΑ/ANA, MON AMOUR, Calin Peter NETZER, Romania, France, Germany, 2016, 130’
  • ΤΣΑΡΛΕΣΤΟΝ/CHARLESTON, Andrei CRETULESCU, Romania, France, 2017, 119’
  • ΣΠΟΡΟΣ/BUGDAY/GRAIN, Semih KAPLANOGLU, Turkey, Germany, France, Sweden, Qatar, 2017, 127’
  • ΡΕΚΒΙΕΜ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑ Γ./REKVIJEM ZA GOSPODU J./REQUIEM FOR MRS. J.,Bojan VULETIC, Serbia, Bulgaria, FYROM, France, Russia, 2017, 95’
  • ΜΥΣΤΙΚΟ ΣΥΣΤΑΤΙΚΟ/ISCELITEL/SECRET INGREDIENT, Gjorce STAVRESKI, FYROM, Greece, 2017, 104’
  • ΣΤΡΑΤΙΩΤΕΣ. ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΕΡΕΝΤΑΡΙ/SOLDATII. POVESTE DIN FERENTARI / SOLDIERS. STORY FROM FERENTARI, Ivana MLADENOVIC, Romania, Serbia, Belgium, 2017, 119’
  • Ο ΑΝΘΡΑΚΩΡΥΧΟΣ/RUDAR/THE MINER, Hanna SLAK, Slovenia, Croatia, Germany, 2017, 102’
  • ZER, Kazim OZ, Turkey, Germany, 2017, 112’

Μικρού μήκους

  • ΜΙΑ ΧΟΥΦΤΑ ΠΕΤΡΕΣ/KAMEN U RUCI/A HANDFUL OF STONES, Stefan IVANCIC, Serbia, 2017, 14’
  • CUMULONIMBUS, Ioana MISCHIE, Romania, 2017, 15’
  • ΣΤΟ ΓΑΛΑΖΙΟ/U PLAVETNILO/INTO THE BLUE, Antoneta Alamat KUSIJANOVIC, Croatia, Slovenia, Sweden, 2017, 22’
  • ΚΟΚΚΙΝΟ ΦΑΝΑΡΙ/NA CHERVENO/RED LIGHT, Toma WASZAROW, Bulgaria, Croatia, 2016, 21’
  • ΤΟ ΑΟΡΑΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΑΝΤΑΜ ΣΜΙΘ/NEVIDNA ROKA ADAMA SMITHA/THE INVISIBLE HAND OF ADAM SMITH, Slobodan MAKSIMOVIC, Slovenia, 2017, 15’

Αφιέρωμα «Από τις λέξεις στις εικόνες: Βαλκανική λογοτεχνία και κινηματογράφος»

  • ΧΟΡΟΣ ΣΤΗ ΒΡΟΧΗ/PLES V DEZJU/DANCE IN THE RAIN, Bostjan HLADNIK, Yugoslavia, 1961, 97’
  • ΑΝΥΔΡΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ/SUSUZ YAZ/DRY SUMMER, Metin ERKSAN, Turkey, 1964, 92’
  • Ο ΚΛΕΦΤΗΣ ΡΟΔΑΚΙΝΩΝ/KRADETZAT NA PRASKOVI/THE PEACH THIEF, Vulo RADEV, Bulgaria, 1964, 80’
  • ΤΡΙΑ/TRI/THREE, Aleksandar PETROVIC, Yugoslavia, 1965, 80’
  • Η ΣΗΜΥΔΑ/BREZA/THE BIRCH TREE, Ante BABAJA, Yugoslavia, 1967, 88’
  • ΠΕΤΡΙΝΟΣ ΓΑΜΟΣ/NUNTA DE PIATRA/STONE WEDDING, Mircea VEROIU & Dan PITA, Romania, 1972, 77’
  • ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΤΗΣ ΚΑΤΣΙΚΑΣ/KOZIYAT ROG/THE GOAT HORN, Metodi ANDONOV, Bulgaria, 1972, 96’
  • ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΡΟΜΕΤΕ/MOROMETII/THE MOROMETE FAMILY, Stere GULEA, Romania, 1987, 151’
  • Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΝΕΚΡΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ/KTHIMI I USHTRISE SE VDEKUR/THE RETURN OF THE DEAD ARMY, Dhimiter ANAGNOSTI, Albania, 1989, 100’
  • Ο ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ/PROFESIONALAC/THE PROFESSIONAL, Dusan KOVACEVIC, Serbia & Montenegro, 2003, 95’
  • Η ΑΘΩΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΑΝΑΜΝΗΣΕΩΝ/INNOCENCE OF MEMORIES, Grant GEE, United Kingdom, Ireland, Italy, 2015, 97’

ΒΡΑΒΕΙΟ LUX

  • 120 ΧΤΥΠΟΙ ΤΟ ΛΕΠΤΟ/120 BATTEMENTS PAR MINUTE/120 BPM [BEATS PER MINUTE], Robin CAMPILLO, France, 2017, 140’
  • ΤΟ ΑΙΜΑ ΤΩΝ ΣΑΜΙ/SAMEBLOD/SAMI BLOOD, Amanda KERNELL, Sweden, Denmark, Norway, 2016, 110’
  • ΓΟΥΕΣΤΕΡΝ/WESTERN, Valeska GRISEBACH, Germany, Austria, Bulgaria, 2017, 119’

ΝΕΑΝΙΚΗ ΟΘΟΝΗ

  • ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗ ΓΑΛΑΖΙΑ ΠΟΡΤΑ/ZA NIEBIESKIMI DRZWIAMI/BEHIND THE BLUE DOOR, Mariusz PALEJ, Poland, 2016, 93’
  • ΜΠΛΑΝΚΑ/BLANKA, Kohki HASEI, Italy, Japan, Philippines, 2015, 75’
  • Η ΤΥΧΗ ΒΟΗΘΑ ΤΟΥΣ ΤΟΛΜΗΡΟΥΣ: ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΝΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ/ENTE GUT!/FORTUNE FAVORS THE BRAVE, Norbert LECHNER, Germany, 2016, 96’
  • ΓΑΛΛΙΚΑ/LE BLEU BLANC ROUGE DE MES CHEVEUX/FRENCH, Josza ANJEMBE, France, 2016, 22’
  • ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΟΥ ΒΑΤΡΑΧΟΥ/LE CHANT DES GRENOUILLES/FROG SONG, Violaine PASQUET, France, 2016, 11’
  • ΤΑ ΚΕΦΑΛΙΑ ΜΕΣΑ/KOP OP/HEADS TOGETHER, Marieke BLAAUW & Joris OPRINS & Job ROGGEVEEN, The Netherlands, 2016, 21’
  • Ο ΜΙΚΡΟΣ ΓΚΡΙΖΟΣ ΦΕΡΓΚΙ - ΞΕΦΑΝΤΩΜΑ ΣΤΗΝ ΕΞΟΧΗ/GRATASS: GOY PA LANDET/LITTLE GREY FERGIE: COUNTRY FUN, Peder HAMDAL NAESS, Norway, 2016, 77’
  • ΧΑΜΕΝΗ ΣΤΗΝ ΑΝΟΙΞΗ/LOST IN SPRING, Fred Leao PRADO WALL, United Kingdom, 2016, 13’
  • ΦΕΓΓΑΡΟΛΥΚΟΙ/MANULVARNA/MOONWOLVES, Nima YOUSEFI, Sweden, 2016, 12’
  • ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΕΣ ΚΑΙ ΠΟΝΤΙΚΟΙ/UILENBAL/OWLS & MICE, Simone VAN DUSSELDROP, The Netherlands, 2016, 85’
  • ΚΟΛΥΜΠΩΝΤΑΣ ΣΤΗΝ ΕΡΗΜΟ/SWIMMING IN THE DESERT, Alvaro RON, USA, Spain, 2016, 18’
  • Ο ΚΟΜΗΤΗΣ/KOMETEN/THE COMET, Victor LINDGREN, Sweden, 2017, 11’
  • ΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΕΓΙΝΕ ΘΑΜΝΟΣ/TOEN MIJN VADER EEN STRUIK WERD/THE DAY MY FATHER BECAME A BUSH, Nicole VAN KILSDONK, The Netherlands, Croatia, Belgium, 2016, 85’
  • ΨΗΛΑ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ/UPP I DET BLA/UP IN THE SKY, Petter LENNSTRAND, Sweden, 2016, 82’

 

Ελληνικά animation στο 58ο ΦΚΘ - ΑΣΙΦΑ ΕΛΛΑΣ 

  • ΤΖΙΤΖΙΚΙ ΚΑΙ ΜΥΡΜΗΓΚΙ/CICADA AND ANT/CICADA AND ANT, Αλέκος ΠΑΠΑΔΑΤΟΣ, Ελλάδα, 1988, 3’
  • ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΤΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΚΙΑ/ALEXANDRA MEETS THE SPACE TOONS, Δημήτρης ΠΑΤΡΙΚΙΟΣ, Ελλάδα, 2003, 30’
  • ΜΑΡΙΖΑ/MARIZA, Κωνσταντίνος ΚΡΥΣΤΑΛΛΗΣ, Ελλάδα, 2008, 5’
  • ΕΘΝΟΦΟΒΟΒΙΑ/ETHNOPHOBIA, Γιάννης Ζιόγκας, Ελλάδα, 2016, 15’