ΚΑΝΝΕΣ 2009 / ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Τετάρτη 13 Μαΐου

(Οι ώρες είναι Γαλλίας, δηλαδή μία ώρα νωρίτερα από την ελληνική)

19.00  Τελετή Έναρξης

23.00  Εναρκτήρια ταινία: Up του Pete Docter.

Πέμπτη 14 Μαΐου

ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ
8.30, 15.00, 22.30 : FISH TANK - Andrea Arnold
12.00,  19.30 : CHUN FENG CHEN ZUI DE YE WAN (Spring Fever)- Lou Ye

ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ
20.00 : MY NEIGHBOR, MY KILLER (Mon voisin, mon tueur) - Anne Aghion


ΕΝΑ ΚΑΠΟΙΟ ΒΛΕΜΜΑ
11.00, 19.45 : KASI AZ GORBEHAYE IRANI KHABAR NADAREH (No One Knows About Persian Cats) - Bahman Ghobadi
13.30, 22.30 : KUKI NINGYO (Air Doll) - Kore-eda Hirokazu


CANNES CLASSICS
19.45 : VICTIM - Basil Dearden
22.00 : THE MOLLY MAGUIRES - Martin Ritt


ΔΕΚΑΠΕΝΘΗΜΕΡΟ ΤΩΝ ΣΚΗΝΟΘΕΤΩΝ

10.00 ,19.00 22.30 : TETRO - Francis Ford Coppola
14.00 : HOTARU - Naomi Kawase

Παρασκευή 15 Μαΐου

ΕΠΙΣΗΜΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ
8.30, 15.00, 19.30: BRIGHT STAR - Jane Campion
11.30, 22.30:  BAK-JWI (THIRST) - Park Chan-Wook


ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ
19.45: THE RED SHOES - Michael Powell, Emeric Pressburger
20.00: L’ÉPINE DANS LE COEUR - Michel Gondry


ΕΝΑ ΚΑΠΟΙΟ ΒΛΕΜΜΑ
11.00: POLITIST, ADJECTIV - (Police, Adjective) - Corneliu Porumboiu
14.00, 22.30: PRECIOUS - Lee Daniels


CANNES CLASSICS
15.00: LOIN DU VIETNAM (Far from Vietnam) - Agnès Varda, Joris Ivens, William Klein,Claude Lelouch, Jean-Luc Godard, Chris Marker, Alain Resnais
17.30: WAKE IN FRIGHT - Ted Kotcheff


ΔΕΚΑΠΕΝΘΗΜΕΡΟ ΤΩΝ ΣΚΗΝΟΘΕΤΩΝ
9.00, 17.00: HUMPDAY  - Lynn Shelton
11.15, 19.15: YUKI ET NINA  - Nobuhiro Suwa, Hippolyte Girardot
14.00, 22.00: NE CHANGE RIEN  - Pedro Costa

Σάββατο, 16 Μαΐου

ΕΠΙΣΗΜΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ
8.30 15.00 18.30 UN PROPHÈTE(A Prophet) - Jacques Audiard
12.00 22.00 TAKING WOODSTOCK - Ang Lee


ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΑΓΩΝΙΣΜΟΥ -ΜΕΤΑΜΕΣΟΝΥΚΤΙΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ
00.30 NE TE RETOURNE PAS (Don’t Look Back) - Marina de Van


ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ
17.00 JAFFA - Keren Yedaya


ΕΝΑ ΚΑΠΟΙΟ ΒΛΕΜΜΑ
11.30 16.45 SAMSON AND DELILAH - Warwick Thornton
14.00 22.00 MOTHER - Bong Joon Ho


CANNES CLASSICS
14.00 LES VACANCES DE MONSIEUR HULOT (Mr Hulot’s Holiday) - Jacques Tati
16.00 AL-MOMIA (The Mummy)- Shadi Abdel Salam
19.15 PIERROT LE FOU - Jean-Luc Godard
19.30 ACCIDENT - Joseph Losey


ΔΕΚΑΠΕΝΘΗΜΕΡΟ ΤΩΝ ΣΚΗΝΟΘΕΤΩΝ
9.00 17.00 JAL ALJIDO MOTAMYUNSEO - Hong Sangsoo
11.45 19.45 GO GET SOME ROSEMARY - Josh et Benny Safdie
14.00 22.15 LA MERDITUDE DES CHOSES - Félix van Groeningen

Κυριακή 17 Μαΐου

ΕΠΙΣΗΜΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ
8.30 19.30 VENGEANCE - Johnnie To
16.30 KINATAY - Brillante Mendoza


ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΑΓΩΝΙΣΜΟΥ
19.45 L’ARMÉE DU CRIME (The Army of Crime) - Robert Guédiguian
11.30 22.30 AGORA - Alejandro Amenabar


ΕΝΑ ΚΑΠΟΙΟ ΒΛΕΜΜΑ
11.00 16.30 LE PÈRE DE MES ENFANTS - Mia Hansen-Løve
14.00 22.00 TZAR (Le Tsar) - Pavel Lounguine


CANNES CLASSICS
15.00 BILDER FRÅN LEKSTUGAN (Images From the Playground)- Stig Björkman
        REDES(The Wave)- Emilio Gómez Muriel / Fred Zinnemann
17.00 DIEU NE CROIT PLUS EN NOUS (God Does not Believe in us Anymore) -Axel Corti
20.00 PIETRO GERMI, IL BRAVO, IL BELLO, IL CATTIVO (Pietro Germi, the Good, the Beautiful, the Bad)- Claudio Bondí
          SIGNORE E SIGNORI (The Birds, the Bees and the Italians) de Pietro Germi


ΔΕΚΑΠΕΝΘΗΜΕΡΟ ΤΩΝ ΣΚΗΝΟΘΕΤΩΝ
9.00 17.00 EASTERN PLAYS - Kamen Kalev
11.00 19.15 LES BEAUX GOSSES - Riad Sattouf
14.30 22.00 POLYTECHNIQUE - Denis Villeneuve

Δευτέρα 18 Μαΐου

ΕΠΙΣΗΜΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ
8.30 14.30 19.30 LOOKING FOR ERIC - Ken Loach
11.30 22.30 ANTICHRIST - Lars Von Trier


ΕΝΑ ΚΑΠΟΙΟ ΒΛΕΜΜΑ
11.00 16.30 IRÈNE - Alain Cavalier
14.00 INDEPENDENCIA - Raya Martin
22.00 ΚΥΝΟΔΟΝΤΑΣ (Dοgtooth) - Γιώργος Λάνθιμος


CANNES CLASSICS
15.00 A BRIGHTER SUMMER DAY - Edward Yang
19.45 SENSO (Livia) - Luchino Visconti
20.00 LES YEUX SANS VISAGE (Eyes Without a Face) - Georges Franju


ΔΕΚΑΠΕΝΘΗΜΕΡΟ ΤΩΝ ΣΚΗΝΟΘΕΤΩΝ
9.00 17.00 J’AI TUÉ MA MÈRE - Xavier Dolan
11.15 19.15 LE ROI DE L’ÉVASION - Alain Guiraudie
14.00 22.00 DANIEL Y ANA - Michel Franco

Τρίτη, 19 Μαΐου

ΕΠΙΣΗΜΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ
8.30 15.00 19.30 LOS ABRAZOS ROTOS (Broken Embraces)- Pedro Almodóvar
12.00 22.30 VINCERE - Marco Bellocchio


ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ
14.30 LEÇON DE CINÉMA - Luc και Jean Pierre Dardenne
20.15 MANILA - Adolfo Alix Jr, Raya Martin


ΕΝΑ ΚΑΠΟΙΟ ΒΛΕΜΜΑ
11.00 16.30 AMINTIRI DIN EPOCA DE AUR (Tales from the Golden Age) -Hanno Höfer, Razvan Marculescu, Cristian Mungiu, Constantin Popescu, Ioana Uricaru
14.00 22.00 DEMAIN DÈS L'AUBE (Tomorrow at Dawn)- Denis Dercourt


CANNES CLASSICS
19.45 L’ENFER D’HENRI-GEORGES CLOUZOT (H. G. Clouzot’s Inferno) - Serge Bromberg και Ruxandra Medrea


ΔΕΚΑΠΕΝΘΗΜΕΡΟ ΤΩΝ ΣΚΗΝΟΘΕΤΩΝ
9.00 17.00 LA PIVELLINA - Tizza Covi, Rainer Frimmel
11.15 19.15 AMREEKA - Cherien Dabis
14.00 22.00 I LOVE YOU PHILLIP MORRIS - Glenn Ficarra, John Requa

Τετάρτη 20 Μαΐου

ΕΠΙΣΗΜΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ
8.30 12.15 19.00 INGLOURIOUS BASTERDS - Quentin Tarantino
16.00 LES HERBES FOLLES (Wild Grass) - Alain Resnais


ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΑΓΩΝΙΣΜΟΥ - ΜΕΤΑΜΕΣΟΝΥΧΤΙΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ
23.30 DRAG ME TO HELL (Jusqu’en enfer) - Sam Raimi


ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ
17.00 UNE VIE TOUTE NEUVE (A Brand New Life) - Ounie Lecomte
19.30 NO MEU LUGAR (Eye of the Storm) - Eduardo Valente


ΕΝΑ ΚΑΠΟΙΟ ΒΛΕΜΜΑ
11.30 17.00 EINAYM PKUHOT (Eyes Wide Open) - Haim Tabakman
14.00 22.30 NANG MAI (Nymph) - Pen-Ek Ratanaruang


CANNES CLASSICS
16.30 PRINCE YEONSAN - Sang-Ok Shin
19.15 L’AVVENTURA - Michelangelo Antonioni


ΔΕΚΑΠΕΝΘΗΜΕΡΟ ΤΩΝ ΣΚΗΝΟΘΕΤΩΝ
9.00 17.00 LA TERRE DE LA FOLIE - Luc Moullet
11.00 19.15 LA FAMILLE WOLBERG - Axelle Ropert
14.00 22.00 HERE - HO Tzu Nyen

Πέμπτη 21 Μαΐου

ΕΠΙΣΗΜΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ
8.30 18.30 À L’ORIGINE (In the Beginning) - Xavier Giannoli
12.00 22.00 DAS WEISSE BAND (The White Ribbon/Le Ruban blanc) - Michael Haneke


ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΑΓΩΝΙΣΜΟΥ - ΜΕΤΑΜΕΣΟΝΥΧΤΙΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ
00.45 PANIQUE AU VILLAGE (A Town Called Panic)- Stéphane Aubier, Vincent Patar


ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ

17.00 MY NEIGHBOR, MY KILLER - Anne Aghion
18.45 MIN YE... (Tell me who you are...)- Souleymane Cissé


ΕΝΑ ΚΑΠΟΙΟ ΒΛΕΜΜΑ
11.30 16.30 LOS VIAJES DEL VIENTO (The Wind Journeys)- Ciro Guerra
14.00 SKAZKA PRO TEMNOTU (Tale In The Darkness)-Nikolay Khomeriki
22.30 À DERIVA (Adrift) - Heitor Dhalia


CANNES CLASSICS
15.30 GIÚ LA TESTA (Once Upon a Time... the Revolution)- Sergio Leone
19.00 DEUX DE LA VAGUE (The Two of the New Wave)- Emmanuel Laurent


ΔΕΚΑΠΕΝΘΗΜΕΡΟ ΤΩΝ ΣΚΗΝΟΘΕΤΩΝ
9.00 19.15 CARCASSES - Denis Côté
11.00 22.00 NAVIDAD - Sebastián Lelio
14.00 OXHIDE II - Liu Jia Yin
17.00 KARAOKÉ - Chris Chong Chan Fui

Παρασκευή 22 Μαΐου

ΕΠΙΣΗΜΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ
11.30 22.30 THE TIME THAT REMAINS - Elia Suleiman
14.30 ENTER THE VOID -  Gaspar Noé


ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΑΓΩΝΙΣΜΟΥ
8.30 19.30 THE IMAGINARIUM OF DOCTOR PARNASSUS - Terry Gilliam


ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ

17.15 PETITION - Zhao Liang
20.30 PORTRAIT DE GROUPE AVEC ENFANTS ET MOTOCYCLETTES - Pierre-William Glenn
20.15 CENDRES ET SANG (Ashes and Blood)- Fanny Ardant


ΕΝΑ ΚΑΠΟΙΟ ΒΛΕΜΜΑ
11.00 17.00 THE SILENT ARMY -  Jean Van De Velde
14.00 22.00 MORRER COMO UM HOMEM (To Die Like a Man)- João Pedro Rodrigues


ΔΕΚΑΠΕΝΘΗΜΕΡΟ ΤΩΝ ΣΚΗΝΟΘΕΤΩΝ
9.00 19.00 AJAMI - Scandar Copti, Yaron Shani
17.00 MONTPARNASSE - Mikhaël Hers
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Κυριακή 24 Μαΐου

19.15 Τελετή λήξης του Φεστιβάλ και απονομή βραβείων

23.00 Προβολή ταινίας λήξης: COCO CHANEL & IGOR STRAVINSKY - Jan Kounen
ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ
ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ