ΚΑΝΝΕΣ 2010 / ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Τετάρτη 12 Μαϊου

19.15: Τελετή Έναρξης
23.30: ROBIN HOOD του Ridley Scott

Πέμπτη 13 Μαϊου

Διαγωνιστικό
8.30 14.30 22.30:RIZHAO CHONGQING του Wang Xiaoshuai
11.30 19.30 TOURNÉE του Mathieu Amalric

Ειδικές Προβολές
20.00: DRAQUILA - L'ITALIA CHE TREMA της [Sabina Guzzanti

ΕΝΑ ΚΑΠΟΙΟ ΒΛΕΜΜΑ
11.00 19.30: O ESTRANHO CASO DE ANGÉLICA του Manoel De Oliveira
14.00 22.15: MARTI, DUPA CRACIUN του Radu Muntean

CANNES CLASSICS
19.45: KISS OF THE SPIDERWOMAN του Hector Babenco

Παρασκευή 14 Μαϊου

ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ
11.45 22.30 THE HOUSEMAID του Im Sangsoo

ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΑΓΩΝΙΣΜΟΥ
8.30 14.30 19.00 WALL STREET: MONEY NEVER SLEEPS του Oliver Stone

ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ
18.15 IL GATTOPARDO του Luchino Visconti
19.15 ABEL του Diego Luna
19.30 NOSTALGIA DE LA LUZ του Patricio Guzmán

ΕΝΑ ΚΑΠΟΙΟ ΒΛΕΜΜΑ
11.00 AURORA Cristi Puiu
14.30 22.30 CHATROOM Hideo Nakata

CANNES CLASSICS
17.00  AU PETIT BONHEUR Marcel L’Herbier

Σάββατο 15 Μαϊου

ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ
8.30 14.30 22.30 ANOTHER YEAR Mike Leigh

ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΑΓΩΝΙΣΜΟΥ
11.30 17.00 19.30 YOU WILL MEET A TALL DARK STRANGER Woody Allen

ΕΝΑ ΚΑΠΟΙΟ ΒΛΕΜΜΑ
11.00 16.30 UNTER DIR DIE STADT Christoph Hochhäusler
14.00 22.15 LES AMOURS IMAGINAIRES Xavier Dolan

CANNES CLASSICS
15.30: TRISTANA Luis Buñuel
19.45: HOLLYWOOD DON’T SURF Greg Macgillivray, Sam George
20.30: KHANDAHAR Mrinal Sen

Κυριακή 16 Μάιου

ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ
8.30 15.00 19.00 LA PRINCESSE DE MONTPENSIER Bertrand Tavernier
12.00 22.15 UN HOMME QUI CRIE Mahamat Saleh Haroun

EIΔΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ
17.00: INSIDE JOB Charles Ferguson
19.30 OVER YOUR CITIES GRASSWILL GROW Sophie Fiennes

ΕΝΑ ΚΑΠΟΙΟ ΒΛΕΜΜΑ
11.15 PÁL ADRIENN Ágnes Kocsis
14.15 22.00 R U THERE David Verbeek

CANNES CLASSICS
15.00 TOSCAN Isabelle Partiot-Pieri
17.00 EL FALLAH AL FASIH Shadi Abdel Salam
MEST Ermek Shinarbaev
19.45 CAMERAMAN: THE LIFE ANDWORK OF JACK CARDIFF Craig McCall

Δευτέρα 17 Μαϊου

ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ
8.30 15.00 19.00 BIUTIFUL Alejandro González Iñárritu
12.00 22.30 OUTRAGE Takeshi Kitano

Ειδικές Προβολές
19.30: COUNTDOWN TO ZERO Lucy Walker

ΕΝΑ ΚΑΠΟΙΟ ΒΛΕΜΜΑ
11.15 16.30 FILM SOCIALISME Jean-Luc Godard
14.00 22.00 CARANCHO Pablo Trapero

CANNES CLASSICS
14.45 LA 317E SECTION Pierre Schoendoerffer
17.00 LA CAMPAGNE DE CICÉRON Jacques Davila
19.15 DIE BLECHTROMMEL Volker Schlöndorff

Τρίτη 18 Μαϊου

ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ
8.30 13.45 19.30 DES HOMMES ET DES DIEUX Xavier Beauvois
11.15 22.30 COPIE CONFORME Abbas Kiarostami

ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΑΓΩΝΙΣΜΟΥ
16.45 TAMARA DREWE Stephen Frears
20.00 AUTOBIOGRAFIA LUI NICOLAE CEAUŞESCU Andrei Ujica

Ειδικές Προβολές
17.00 5 X FAVELA, POR NOS MESMOS Manaira Carneiro, Wagner Novais, Rodrigo Felha, Cacau Amaral, Luciano Vidigal, Cadu Barcelos,Luciana Bezerra

ΕΝΑ ΚΑΠΟΙΟ ΒΛΕΜΜΑ
11.15 LIFE, ABOVE ALL Oliver Schmitz
14.00 22.15 BLUE VALENTINE Derek Cianfrance
16.30 LOS LABIOS Ivan Fund, Santiago Loza

CANNES CLASSICS
15.00 LA BATAILLE DU RAIL René Clément
BOUDU SAUVÉ DES EAUX Jean Renoir
17.30 KÉT LÁNY AZ UTCÁN André De Toth
19.45 WOMEN ARE HEROES JR

Τετάρτη 19 Μαϊου

ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ
8.30 19.00 POETRY Lee Chang-dong
22.30 SCHASTYE MOE Sergei Loznitsa

ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΑΓΩΝΙΣΜΟΥ
12.00 CARLOS Olivier Assayas

Ειδικές Προβολές
19.15 CHANTRAPAS Otar Iosseliani

ΕΝΑ ΚΑΠΟΙΟ ΒΛΕΜΜΑ
11.00 LOS LABIOS Ivan Fund, Santiago Loza
14.00 22.00 UDAAN Vikramaditya Motwane
17.00 OCTUBRE Daniel Vega, Diego Vega

CANNES CLASSICS
17.00 LEÇON DE CINÉMΑ Marco Bellocchio
LE GRAND AMOUR Pierre Étaix
19.30 THE AFRICAN QUEEN John Huston

Πέμπτη 20 Μαϊου

ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ
8.30 13.45 19.30 FAIR GAME Doug Liman
11.15 22.30 LA NOSTRA VITA Daniele Luchetti

ΕΝΑ ΚΑΠΟΙΟ ΒΛΕΜΜΑ
11.00 16.45 SIMONWERNER A DISPARU Fabrice Gobert
14.00 22.00 REBECCA H. (RETURN TO THE DOGS) Lodge Kerrigan

CANNES CLASSICS
17.00 IL RUSCELLO DI RIPASOTTILE Roberto Rossellini
MEN FILMEN ÄR MIN ÄLSKARINNA Stig Björkman
19.45 PSYCHO Alfred Hitchcock
20.00 TITASH EKTI NADIR NAAM Ritwik Ghatak

Παρασκευή 21 Μαϊου

ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ
8.30 15.00 19.00 HORS LA LOI Rachid Bouchareb
12.00 22.30 LUNG BOONMEE RALUEK CHAT Apichatpong Weerasethakul

ΕΝΑ ΚΑΠΟΙΟ ΒΛΕΜΜΑ
11.00 22.00 HAHAHA Hong Sangsoo
14.00 OCTUBRE Daniel Vega, Diego Vega
16.30 LIFE, ABOVE ALL Oliver Schmitz

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Κυριακή 23 Μαϊου

19.15 Τελετή Λήξης
23.00 THE TREE Julie Bertuccelli

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ
ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ