Ίρις 2021: H «Μπαλάντα» του Γιάννη Οικονομίδη και το «Digger» του Τζώρτζη Γρηγοράκη οδηγούν την κούρσα των υποψηφιοτήτων ? νεα , ειδησεις || cinemagazine.gr
19:55
28/4

Ίρις 2021: H «Μπαλάντα» του Γιάννη Οικονομίδη και το «Digger» του Τζώρτζη Γρηγοράκη οδηγούν την κούρσα των υποψηφιοτήτων

Στον θερινό κινηματογράφο Παναθήναια και με την προτροπή να ανοίξουν σύντομα για να υποδεχτούν ξανά τους θεατές, ανακοινώθηκαν οι υποψηφιότητες για τα φετινά βραβεία ΙΡΙΣ της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου.

Από τον Πρόεδρο Γιώργο Τσεμπερόπουλο και τα μέλη του ΔΣ Ελένη Κοσσυφίδου και Σύλλα Τζουμέρκα και τη Γενική Διευθύντρια της ΕΑΚ, Φαίδρα Βόκαλη, παρουσία της συμβολαιογράφου Ουρανίας Μικρού, ανακοινώθηκαν οι ταινίες και οικαλλιτεχνικούς συντελεστές, που τα μέλη της Ακαδημίας τίμησαν με την ψήφο τους στις 22 κατηγορίες των Βραβείων Ίρις, με το φετινό σύνθημα «Κάθε Ταινία Είναι μια Εξέγερση». 

Η «Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς» του Γιάννη Οικονομίδη, ένα νουάρ της ελληνικής επαρχίας με τια απαραίτητες δόσεις έρωτα κι αναρχίας συγκέντρωσε τις περισσότερες υποψηφιότητες, 15 στον αριθμό, ενώ με 14 ακολουθεί το «Digger», το σκηνοθετικό ντεμπούτο του Τζώρτζη Γρηγοράκη, που ενθούσιασε το κοινό της Μπερλινάλε και σάρωσε τα βραβεία του πρόσφατου φεστιβάλ κινηματογράφου της Θεσσαλονίκης.

Το «Pari» του Σιαμάκ Ετεμάντι κέρδισε 8 υποψηφιότητες, ανάμεσά τους και εκείνα της Καλύτερης Σκηνοθεσίας, Ταινίας και Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη, ενώ τα «Μήλα» του Χρήστου Νίκου που ξεκίνησαν το ταξίδι του από το τμήμα των Οριζόντων του περασμένο φεστιβάλ της Βενετίας και έκαναν ένα μεγάλο διεθνές ταξίδι με την αρωγή της Κέιτ Μπλάνσετ στην παραγωγή καρπώθηκαν 5 υποψηφιότητες.

Αξίζει να σημειωθεί πως μονάχα η «Μπαλάντα» του Γιάννη Οικονομίδη και το «Pari» του Σιαμάκ Ετεμάντι κυκλοφόρησαν πέρυσι στις θερινές αίθουσες, ενώ αναμένονται να κυκλοφορήσουν ο «Ράφτης» της Σόνιας Λίζα-Κέντερμαν, τα «Μήλα» του Χρήστου Νίκου, το «Digger» του Τζώρτζη Γρηγοράκη και το «Πρόστιμο» του Φωκίωνα Μπόγρη, που κέρδισε 2 υποψηφιότητες.

Αναλυτικά, οι φετινές υποψηφιότητες:

Βραβείο Ειδικών Εφφέ και Οπτικών Εφφέ
1. Για την ταινία Η Αναζήτηση της Λώρα Ντουράντ: Γεώργιος Παπαϊωάννου, Νίκος Πίττας, Jorgo Gjikopulli, Θέλξη Ζυγούρη, Λούης Πατσιάς, Μαρλέν Λοϊζίδου, Γιώργος Φυλαχτός
2. Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Αντώνης Κοτζιάς
3. Για την ταινία Digger: Ματθαίος Βούλγαρης, Δάφνη Καλογιάννη, Arnaud Chelet  

Βραβείο Σχεδιασμού Μακιγιάζ, Κομμώσεων και Ειδικών Εφφέ
1. Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς:  Γιάννης Παμούκης
2. Για την ταινία Digger: Ιωάννα Λυγίζου
3. Για την ταινία Kala Azar: Σίσσυ Πετροπούλου  

Βραβείο Ήχου
1. Για την ταινία Η Μπαλάντας της Τρύπιας Καρδιάς: Ντίνος Κίττου, Κώστας Φυλακτίδης
2. Για την ταινία Όρνιθες (Ή Πώς να γίνεις Πουλί): Λέανδρος Ντούνης, Στέφανος Ευθυμίου
3. Για την ταινία Digger: Λέανδρος Ντούνης, Francois Abdelnour, Simon Apostolou  

Βραβείο Ενδυματολογίας
Υποψήφιοι τέσσερις (4) λόγω ισοψηφίας
1. Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Χριστίνα Λαρδίκου
2. Για την ταινία Παρί: Μαγιού Τρικεριώτη
3. Για την ταινία Ράφτης:  Julie Lebrun
4. Για την ταινία Digger: Βασιλεία Ροζάνα  

Βραβείο Σκηνογραφίας
1. Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Ιουλία Σταυρίδου
2. Για την ταινία Ράφτης: Πηνελόπη Βαλτή, Δάφνη Κούτρα
3. Για την ταινία Digger: Δάφνη Καλογιάννη  

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής
1. Για την ταινία Μήλα: The Boy (Αλέξανδρος Βούλγαρης)
2. Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Jean-Michel Bernard
3. Για την ταινία Ράφτης: Νίκος Κυπουργός  

Βραβείο Μοντάζ
1. Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Γιάννης Χαλκιαδάκης
2. Για την ταινία Παρί: Πάνος Βουτσαράς
3. Για την ταινία Digger: Θοδωρής Αρμάος  

Βραβείο Φωτογραφίας 
1. Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Δημήτρης Κατσαΐτης
2. Για την ταινία Παρί: Claudio Bolivar
3. Για την ταινία Digger: Γιώργος Καρβέλας  

Βραβείο Β’ Γυναικείου Ρόλου
1. Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Βασιλική Καλλιμάνη
2. Για την ταινία Παρί: Σοφία Κόκκαλη
3. Για την ταινία Digger: Σοφία Κόκκαλη  

Βραβείο Β’ Ανδρικού Ρόλου
1. Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Γιάννης Τσορτέκης
2. Για την ταινία Πρόστιμο: Στάθης Σταμουλακάτος
3. Για την ταινία Digger: Αργύρης Πανταζάρας  

Βραβείο Α’ Γυναικείου Ρόλου
1. Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Βίκυ Παπαδοπούλου
2. Για την ταινία Παρί: Melika Foroutan
3. Για την ταινία Kala Azar: Πηνελόπη Τσιλίκα  

Βραβείο Α’ Ανδρικού Ρόλου
1. Για την ταινία Μήλα: Άρης Σερβετάλης
2. Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Βασίλης Μπισμπίκης
3. Για την ταινία Digger: Βαγγέλης Μουρίκης  

Βραβείο Σεναρίου
1. Για την ταινία Μήλα: Χρήστος Νίκου, Σταύρος Ράπτης
2. Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Γιάννης Οικονομίδης, Χάρης Λαγκούσης, Δημοσθένης Παπαμάρκος
3. Για την ταινία Digger: Τζώρτζης Γρηγοράκης  

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη
1. Για την ταινία Μήλα: Χρήστος Νίκου
2. Για την ταινία Παρί: Σιαμάκ Ετεμάντι
3. Για την ταινία Digger: Τζώρτζης Γρηγοράκης  

Βραβείο Σκηνοθεσίας
1. Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Γιάννης Οικονομίδης
2. Για την ταινία Παρί: Σιαμάκ Ετεμάντι
3. Για την ταινία Digger: Τζώρτζης Γρηγοράκης  

Βραβείο Μικρού Μήκους Σπουδαστικής Ταινίας
1. Για την ταινία Βιολέττα: Φοίβος Ήμελλος
2. Για την ταινία Βλέπετε τη Θάλασσα;: Κατερίνα Αντωνοπούλου-Βηδενμάιερ
3. Για την ταινία Μοσχοκάρυδο: Νεφέλη Καλλίδου
4. Για την ταινία Όπως θα Συνέβαιναν Μέσα στο Νερό: Ανθή Δαουτάκη
5. Για την ταινία Phélia: Έλια Καλογιάννη  

Βραβείο Μικρού Μήκους Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων & Εμψύχωσης (Animation)
1. Για την ταινία Ένας Αλλιώτικος Καρυοθραύστης, σουίτα op.071a: Γιώργος Μόλβαλης
2. Για την ταινία Σεβαράμπες: Τζώρτζης Κόντος, Φαίδρα Βόκαλη, Ασημίνα Ντρέκη
3. Για την ταινία All You Can Eat: Δημήτρης Αρμενάκης  

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ) Υποψήφιοι τεσσερις (4) λόγω ισοψηφίας:
1. Για την ταινία Μόνος στο Δάσος: Ελευθέριος Φυλακτός, Κωνσταντίνος Παπαβασιλείου
2. Για την ταινία Ο Σπύρος και ο Γύρος του Θανάτου: Δημήτρης Καφίδας, Λίνο Καφίδας
3. Για την ταινία Τεό, ο Γείτονας μου: Χρήστος Καρτέρης
4. Για την ταινία This is Right; Zak Life and After: Γεύη Δημητρακοπούλου    

Bραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους
1. Για την ταινία Στα Βήματα της: Αναστασία Κρατίδη, Θάνος Αναστόπουλος
2. Για την ταινία Βούτα: Δημήτρης Ζάχος
3. Για την ταινία Πρώτος Έρωτας: Χάρης Ραφτόγιαννης, Ελένη Κοσσυφίδου
4. Για την ταινία Το Τέλος του Πόνου (Μια Πρόταση): Ζακλίν Λέντζου, Φένια Κοσοβίτσα
5. Για την ταινία Bella: Θέλγια Πετράκη, Κώστας Ταγκαλάκης   

Βραβείο Ταινίας Ελληνικής Μειοψηφικής Συμπαραγωγής
1. Για την ταινία Η Οδύσσεια του Βάση: Βασίλειος Παπαθεοχάρης
2. Για την ταινία Sisters Apart: Γιώργος Κυριάκος, Κώστας Λαμπρόπουλος, Έφη Σκρόμπολα
3. Για την ταινία Sow the Wind: Κωνσταντίνα Σταυριανού   

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)
1. Για την ταινία Οι Άγνωστοι Αθηναίοι: Αγγελική Αντωνίου
2. Για την ταινία Ο Γιώργος του Κέδρου: Γιάννης Κολόζης, Γιώργος Κολόζης
3. Για την ταινία Όρνιθες (Ή Πώς να γίνεις Πουλί): Μπάμπης Μακρίδης, Αμάντα Λιβανού   

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας
1. Για την ταινία Μήλα: Ηρακλής Μαυροειδής, Άγγελος Βενέτης, Mariusz Wlodarski, Άρης Ντάγιος, Νίκος Σμπιλίρης, Χρήστος Νίκου
2. Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Πάνος Παπαχατζής, Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Elie Meirovitz, Ingmar Trost, Γιάννης Οικονομίδης
3. Για την ταινία Παρί: Κωνσταντίνος Κοντοβράκης, Γιώργος Καρναβάς
4. Για την ταινία Πρόστιμο: Μαρία Καραγιαννάκη, Φωκίων Μπόγρης
5. Για την ταινία Digger: Αθηνά Ραχήλ Τσαγγάρη, Μαρία Χατζάκου, Χρυσάνθη Καρφή Κώη, Gabrielle Dumon, Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Michael Weber, Νίκος Κατσαούνης, Ernst Fassbender, Φένια Κοσοβίτσα, Άννα Νικολάου